WordPress Multisite Network Kurulumu ve Kurulumu

WordPress Çok Alanlı Ağ Kurulumu ve Kurulumu


WordPress ile çok bölgeli bir ağ kurmayı planlıyor musunuz? WordPress, blog oluşturma, çevrimiçi mağaza oluşturma veya tam teşekküllü bir web sitesi oluşturma gibi birden fazla amaç için kullanılabilse de, tüm sitelerinizi tek bir hesaptan yönetmek için çok siteli bir ağ kurmak için de kullanılabilir.

Bu makalede, adım adım WordPress çok bölgeli ağın nasıl kurulacağını ve kurulacağını göstereceğiz.

Bu çok ayrıntılı bir makale, bu yüzden işleri sizin için kolaylaştırmak için bir içindekiler tablosu oluşturduk. Bir göz at:

 1. WordPress Çok Alanlı Ağlara Giriş
 2. Çok bölgeli bir ağı ne zaman ve neden kullanmalısınız?
 3. Çok sahalı ağınız için bir alan adı ve web barındırma seçme
 4. WordPress çoklu site ağınızı etkinleştirin ve ayarlayın
 5. Çok bölgeli ağ kurulumuna başlayın
 6. Çok bölgeli ağ yapılandırma ayarları
 7. WordPress çoklu site ağınıza yeni siteler ekleyin ve yönetin
 8. Temaları ve eklentileri çok siteli ağınıza yükleyin
 9. Hataları giderin

Hazır? Başlayalım!

1. WordPress Çok Alanlı Ağlarına Giriş

WordPress, piyasadaki en popüler bloglama platformudur. Çok bölgeli ağ işlevselliği de dahil olmak üzere birçok özelliğe sahiptir. Birden çok blogunuz veya WordPress web siteniz varsa ve bunları tek bir hesaptan yönetmek istiyorsanız, WordPress çok bölgeli ağı kurabilirsiniz.

Çok siteli ağınıza sorunsuz yeni siteler veya bloglar ekleyebilirsiniz. Bu sitelere erişmek için ana hesabınıza giriş yapmanız gerekir. Kullanıcılarınızın alan adınızda yeni siteler veya bloglar oluşturmasını istediğinizde de mükemmel bir çözümdür.

Tek bir WordPress blogundan veya sitesinden farklı olarak, çok siteli bir ağ, her web sitesini ayrı ayrı özelleştirmenizi sağlar. Çok bölgeli ayarlar ileri düzeydedir ve tüm seçenekleri anlamak için bir öğrenme eğrisi vardır.

2. Çok bölgeli bir ağı ne zaman ve neden kullanmalısınız?

WordPress, tüm web sitelerinizi tek bir kontrol panelinden yönetmenize yardımcı olabilecek ManageWP gibi birden fazla eklenti sunar. Bu üçüncü taraf eklentilerin kurulumu kolaydır ve çok az eğitim gerektirir.

Öyleyse neden bunun yerine çok bölgeli bir ağ kullanmalısınız??

Aşağıda, bir WordPress çok bölgeli ağı kullanmanın daha iyi olacağına dair birkaç örnek verilmiştir:

 • Birden fazla süpervizörlü haber dergisi veya dergi blogu.
 • Şubeleri için birkaç ayrı siteye sahip büyük bir işletme web sitesi.
 • Kullanıcıların kendi sitelerini oluşturmalarına izin veren bir üyelik web sitesi.
 • Öğrencilerin kendi sitelerine veya bloglarına sahip olmalarını sağlayan bir eğitim enstitüsü için bir web sitesi.

Bunlar en yaygın durumlardır, ancak farklı bir senaryo olabilir; web siteleriniz için en iyi ve en kolay seçeneği seçtiğinizden emin olun.

Artıları

WordPress çoklu site ağları, tüm sitelerini tek bir etki alanından yönetmek isteyen kullanıcılara kolaylık sağlamak için tasarlanmıştır. Bir ağ yöneticisi olarak tüm sitelerinizde en üst yetkiye sahip olduğunuz bir ana ortam oluşturur.

Çok bölgeli bir ağ kullanmak için profesyonellere bir göz atalım:

 • Tüm siteleriniz bir WordPress hesabından yönetilebilir.
 • WordPress rolleri ve izinleri özelliği, tüm sitelerinizi yönetici olarak yönetmenizi sağlarken, her bir sitenin ana ağa erişemeyen kendi site yöneticileri olabilir.
 • Temaları ve eklentileri tüm sitelerinize ayrı ayrı yüklemenize gerek yoktur. Bunları ana hesaba yükleyin ve tüm siteleriniz için etkinleştirin.
 • WordPress güncellemelerinde zaman kazandırır. 10’dan fazla web siteniz olsa bile, ana kurulumunuzdan temaları, eklentileri ve WordPress çekirdeğini hızlı bir şekilde güncelleyebilirsiniz.
 • Tüm sitelerinizin genel ayarlarını çok siteli ağ hesabınızdan değiştirebilirsiniz. Ayrıca site yöneticilerinin kendi sitelerinde değişiklik yapmalarına ve ana ayarları geçersiz kılmalarına olanak tanır.

Eksileri

WordPress için çok bölgeli ağı kullanmanın birçok avantajı olsa da, bundan kaçınamayacağınız birkaç dezavantajı var.

Bir WordPress çoklu site ağında karşılaşabileceğiniz bazı sorunlara bir göz atalım:

 • Çok sahalı ağın birden fazla sitesi vardır, ancak tüm siteler tek bir ana ağ altında çalışır. Ağ herhangi bir nedenle etkilenirse, tüm sitelerinizi etkiler.
 • Ana ağınız bilgisayar korsanları veya kötü amaçlı yazılımlar tarafından saldırıya uğrarsa, o ağdaki tüm siteleriniz de saldırıya uğrar.
 • Birçok eklenti WordPress çoklu site ağlarında iyi çalışmaz ve alternatifler bulmak için daha fazla çalışmanız gerekir.
 • Ağınızdaki tüm sitelerdeki trafiği ve bant genişliğini yönetmek zor olabilir. Genellikle, bant genişliği tüm siteleriniz arasında eşit olarak bölünmelidir, ancak bir güvenlik açığı diğer tüm siteleri etkileyebilir.
 • Bazı web barındırma şirketleri WordPress çoklu site ağlarını desteklemez.

Hala çok bölgeli bir ağ kurmayı planlıyorsanız, aşağıda okumaya devam edin.

3. Çok Alanlı Ağınız için Alan Adı ve Web Barındırma Seçme

Artık WordPress çoklu site ağları hakkında çok şey bildiğinize göre, bir tane kurma gereksinimlerini size göstereceğiz.

İhtiyacınız olan ilk şey bir alan adı ve web barındırmadır. Barındırma konusunda, çok siteli bir ağın birden fazla siteye sahip olduğunu biliyorsunuz, yani tüm kaynaklarınızı sorunsuz bir şekilde yönetebilecek bir web barındırma sağlayıcısına ihtiyacınız olacak.

Paylaşılan barındırma, VPS barındırma, adanmış sunucu barındırma vb.Gibi farklı web barındırma türleri vardır..

Çok bölgeli bir ağ için VPS barındırma veya özel sunucular kullanmanız önerilir. VPS / özel barındırma sunucuları sunan birçok barındırma şirketi vardır. Onlardan bazıları:

 1. Bluehost
 2. WPEngine
 3. SiteGround

Bu barındırma sağlayıcıları sektörün en iyisidir ve hepsi bir WordPress çoklu site ağını sorunsuz bir şekilde çalıştırmak için harika web barındırma hizmeti sunar.

Bluehost kullanmanızı öneririz. Onlar resmi WordPress ortakları ve dünyadaki en iyi WordPress barındırma şirketlerinden biridir. Bluehost ayrıca herhangi bir hosting planına sahip ücretsiz bir alan adı ve SSL sertifikası sunmaktadır. Ayrıca yıllık olarak ödeme yapabilir ve Bluehost’ta büyük tasarruf sağlayabilirsiniz.

Çok siteli ağdaki tüm siteleriniz, alt alan adlarıyla (örnek: https://site.alanadim.com) veya kökteki klasörlerle (örnek: https://alanadim.com/site/) aynı alan adını kullanır..

Hem alt alanların hem de alt dizinlerin kendi bireysel gereksinimleri vardır.

Alt alanlar için joker karakter alt alan adı ayarlamanız gerekir. Barındırma hesabınızın cPanel’e giriş yapmanız yeterlidir. Alanlar alanında “Alt Alanlar” seçeneğini tıklamanız gerekir.

Sizi yeni bir sayfaya götürür. Belirli bir alana * girmeniz ve açılır menüde alan adınızın yanında olduğundan emin olmanız gerekir.

Joker karakter alt etki alanı

Tıkla Oluşturmak etki alanınız için joker alt alan adını doğru şekilde ayarlamak için düğme.

Kökteki alt dizinler veya klasörler için, yalnızca güzel kalıcı bağlantıları etkinleştir ve çok siteli ağınız üzerinde çalışacaktır.

Kurulumdan sonra, devam etmek için bir WordPress web sitesi yapmanız gerekir.

4. WordPress Çok Siteli Ağı Etkinleştirme ve Ayarlama

WordPress sitenizi hazır hale getirdikten sonra, çok siteli ağınızı etkinleştirmenin zamanı geldi. Çok siteli ağ, WordPress’te hazır bir özelliktir ve web sitenizde başka yüklemeye ihtiyacınız yoktur.

Not: Mevcut bir WordPress web sitesinde çoklu siteyi etkinleştirmeyi planlıyorsanız, BackupBuddy veya UpdraftPlus’ı kullanarak sitenizin tam bir yedeğini almanızı öneririz..

Hazır olduğunuzda devam edin ve bir FTP istemcisine bağlanın veya kullanıcı adınız ve şifrenizle cPanel’e giriş yapın. WordPress kurulumunuzun wp-config.php dosyasını düzenlemeniz gerekir.

Wp-config.php dosyasında / * aramalısınız, hepsi bu, düzenlemeyi durdurun! Mutlu bloglama. * / line yazın ve bu kodu üstüne ekleyin:

/ * Çok site * /
define (‘WP_ALLOW_MULTISITE’, doğru);

Bundan sonra dosyayı kaydedebilirsiniz. Wp-config.php dosyasını bir FTP istemcisinden indirdiyseniz, düzenledikten sonra tekrar yüklediğinizden emin olun. Yukarıdaki kod WordPress çoklu site işlevselliğini etkinleştirecektir.

5. Çok Siteli Ağ Kurulumuna başlayın

Çok bölgeli ağ etkinleştirildikten sonra, WordPress sitenizde ağı kurmanız gerekir.

Tüm eklentilerinizi devre dışı bırakarak başlayın, böylece çoklu site ağınızı etkilemezler. Şuraya git: Eklentiler »Yüklü Eklentiler sayfasına gidin ve tüm eklentilerinizi kontrol edin. Şimdi, yukarıdaki açılır menüden “Devre Dışı Bırak” seçeneğini belirtin ve yüklü tüm eklentilerinizi devre dışı bırakmak için “Uygula” düğmesine basın.

Eklentileri devre dışı bırak

Sonra, Araçlar »Ağ Kurulumu ağı ayarlamak için sayfa.

Ağ kurulumu

Ağın başlık ve yönetici e-posta adresi gibi ayrıntılarını ekleyin. Bundan sonra “Yükle” düğmesini tıklayın.

Şimdi kurulumu tamamlamak için .htaccess ve wp-config.php dosyalarınıza eklemeniz gereken kodu göreceksiniz..

Htaccess'e eklenecek kod

Dosyaları bir FTP istemcisi kullanarak düzenleyebilir veya cPanel ile giriş yapabilirsiniz. Yukarıdaki kodu ekledikten sonra dosyaları güncelleyin.

Şimdi, WordPress yönetici sayfanıza geri dönün ve çok siteli ağınızı düzgün bir şekilde kullanmaya başlamak için tekrar giriş yapın.

6. Çok Siteli Ağ Yapılandırma Ayarları

Giriş yaptıktan sonra şu adrese gitmeniz gerekir: Sitelerim »Ağ Yöneticisi» Gösterge Tablosu çok sahalı ağ ayarlarınızı yapılandırmak için üst WordPress menüsünden.

Ağ panosu

Oradan, yeni siteler ekleyerek, yeni kullanıcılar oluşturarak, temaları yükleyerek ve eklentiler ekleyerek çok siteli ağınızı yönetebilirsiniz. Ayrıca, ağ görevlerini anında gerçekleştirmek için size “Right Now” widget’ını da gösterecektir..

Ağ ayarlarınızı değiştirmek için ‘Ayarlar’ menüsüne gitmeniz gerekir.

Ağ ayarları

Ağ başlığını ve ağ yöneticisi e-posta alanlarını görüntüler. Çok bölgeli ağınızı kurarken bu ayrıntıları girdiğiniz için, bu adresi olduğu gibi bırakabilirsiniz.

Yeni Kayıtları Etkinleştir

Dahil edilen en önemli ağ ayarlarından biri, çok sahalı ağınızda kullanıcı ve site kayıtlarını etkinleştirmektir. Bu ayar varsayılan olarak devre dışıdır ve yapılandırmanız gerekir.

‘Kayıt Ayarları’na gidin ve orada birden fazla seçenek bulacaksınız.

Kullanıcı hesabı kayıtlarına izin verebilir veya giriş yapmış kullanıcılar yeni siteler kaydedebilir. Ayrıca her iki ayarı da tamamen etkinleştirme seçeneği sunar.

Kayıt ayarları

WordPress çok bölgeli ağınıza her yeni kullanıcı veya yeni site kaydedildiğinde ‘Kayıt Bildirimi’ ayarını etkinleştirebilirsiniz.

New Yeni Kullanıcı Ekle ’ayarını işaretlerseniz site yöneticileri kullanıcı oluşturabilir.

Yeni kullanıcılar ekle

‘Sınırlı E-posta Kaydı’ metin alanına alan adlarını ekleyerek yeni site kayıtlarını belirli alan adlarıyla sınırlandırabilirsiniz. Bu şekilde, site kayıtlarını kendi alan adınızla sınırlayabilirsiniz..

Ned Yasaklı E-posta Alanları ’metin alanına, yeni site oluşturmasını yasaklamak istediğiniz alan adlarını girmelisiniz.

Yeni Site Seçeneklerini Değiştir

Yeni bir site kaydedildiğinde, siteyi oluşturan yöneticiye veya kullanıcıya hoş geldiniz e-postası göndermeniz gerekir. Yeni sitenin de tıpkı varsayılan WordPress yüklemesi gibi bir gönderi, sayfa ve yorum bölümü olacak.

‘Yeni Site Ayarları’nda, WordPress çoklu site ağınızdaki tüm yeni site kayıtları için hoş geldiniz içeriği ekleyebilirsiniz..

Yeni site ayarları

Bu ayarlar daha sonra ağ yöneticisi tarafından güncellenebilir.

Dosya Yükleme Ayarları

Çok siteli ağınıza kayıtlı yeni sitelerin, genel bir WordPress kurulumuna benzer varsayılan ayarları vardır. Buna dosya yükleme ayarları da dahildir.

Ancak, toplam dosya yükleme boyutunu kontrol etmek önemlidir, böylece sunucu kaynakları tüm siteleriniz arasında eşit olarak bölünür. Toplam dosya boyutunu sınırlamak için bir değer eklemek üzere ‘Site yükleme alanı’ seçeneğini işaretlemeniz yeterlidir. Bu değer, ağınızdaki tüm siteler için bir sınır oluşturur.

Yükleme ayarları

Ayrıca, dosya biçimlerini tanımlamanıza ve sitelere her dosya yüklemesi için bir sınır belirlemenize olanak tanır.

Menü Ayarları

Artık “Menü Ayarları” bölümüne gidebilir ve eklentiler için yönetim menülerini etkinleştirebilirsiniz. Etkinleştirildiğinde, site yöneticilerine eklentiler menüsünü görüntüler.

Menü ayarları

Site yöneticileri, sitelerine yüklenen eklentileri etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilir. Eklentileri yükleme veya silme seçenekleri olmayacak.

Bu ayarları saklamak için Chan Değişiklikleri Kaydet ’düğmesini tıklayın.

7. WordPress Çok Taraflı Ağınıza Yeni Siteler Ekleme ve Yönetme

Ayarları bitirdikten sonra, ekrandan yeni bir site ekleyebilirsiniz. Siteler »Yeni Ekle çok siteli ağınızın soldaki menüsünden.

Yeni site ekle

“Site Adresi (URL)” alanına yeni sitenizin URL’sini girmeniz gerekir. ‘Site Başlığı’ alanına site başlığını ekleyebilir ve yönetici e-postasını ekleyebilirsiniz. Bu e-postanın ağ yöneticisi e-postanızdan farklı olduğundan emin olun.

Bu yeni sitenin kullanıcı adı ve şifresi dahil olmak üzere tüm bildirimler girdiğiniz e-posta adresine gönderilecektir..

Yeni site oluşturmak için Site Site Ekle ’düğmesini tıklayın.

Talimatlara göre, e-posta daha önce veritabanında yoksa ve ayrıntılar yeni kullanıcınıza gönderilirse yeni bir kullanıcı oluşturulur.

8. Temaları ve Eklentileri Çok Siteli Ağınıza Yükleme

Çok siteli bir ağın en iyi yanı, tüm temaları ve eklentileri ana yüklemeye yükleyebilmeniz ve tüm sitelerinizde kullanılabilmesidir..

Site yöneticileri yalnızca temaları ve eklentileri etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilir. Sitelerine kaynak yükleme veya silme izni yok.

Tema Yükleme ve Etkinleştirme

Bir tema yüklemek için şu adrese gitmeniz gerekir: Temalar »Yeni Ekle çok siteli ağınızdan. Daha fazla ayrıntı için bir WordPress temasının nasıl yükleneceği ile ilgili makalemize göz atın.

Yüklendikten sonra, ağınızdaki tüm siteler için kullanılabilir hale getirmek için tema adının altındaki “Ağ Etkinleştir” bağlantısını tıklayabilirsiniz..

Ağ etkinleştirme temaları

Bir temayı sitelerinizden gizlemek istiyorsanız, altındaki “Ağ Devre Dışı Bırak” bağlantısını tıklayın.

Eklenti Kurma ve Etkinleştirme

Bir eklenti yüklemek için şu adrese gitmeniz gerekir: Eklentiler »Yeni Ekle ağ yöneticisi kontrol panelinizden. Daha fazla yardım için, bir WordPress eklentisinin nasıl yükleneceği ile ilgili makalemize göz atmalısınız..

Ağ etkinleştirme

Temaların aksine, çok siteli ağınızdaki sitelerin kullanımına sunmak için her eklentinin altındaki “Ağ Etkinleştir” seçeneğini tıklayabilirsiniz.

Daha önce ağ menüsü ayarlarından eklentiler menüsünü etkinleştirdiğinizden emin olun.

9. Hataları Giderme

Şimdiye kadar, çok bölgeli bir ağın nasıl kurulacağını öğrendiniz. Basit bir hatanın ağınızda büyük bir hataya neden olabileceğini bilmek önemlidir. Sık karşılaşılan sorunlardan bazıları joker karakter alt etki alanı yapılandırma hatasıdır.

Web barındırma sağlayıcınızın müşteri hizmetleri ekibiyle konuşmanız ve onlara joker karakter alt alanlarını destekleyip desteklemediklerini sormanız gerekir.

Alt dizinler kullanıyorsanız ve kullanıcılarınız sitelerine giriş yapamıyorsa, wp-config.php dosyanızda birkaç değişiklik yapmanız gerekir.

Wp-config.php içinde şunu arayın:

define (‘SUBDOMAIN_INSTALL’, yanlış);

ve aşağıdakilerle değiştirin:

define (‘SUBDOMAIN_INSTALL’, ‘yanlış’);

Bu, giriş hatasını düzeltmelidir.

Web barındırıcınızın WordPress çoklu site özelliğini desteklememesi durumunda, kolayca yeni bir web barındırıcısına geçebilir veya WordPress çoklu site ağları için en iyi eklentiler hakkındaki bu makaleye göz atabilirsiniz..

Bu kadar. Bu kılavuzun bir WordPress çoklu site ağını nasıl kuracağınızı ve kuracağınızı öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz. Ayrıca 100’den fazla ilginç WordPress istatistikleri ve gerçekleri hakkındaki makalemize göz atmak isteyebilirsiniz..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map