WordPress Nasıl Düzgün Yükseltilir (Adım Adım)

wordpress nasıl düzgün yükseltilir


Web sitenizi WordPress’in en son sürümüyle güncellemek istiyor musunuz? Yeni sürüm, WordPress web sitenizin güvenliğinin, hızının ve uyumluluğunun korunmasına yardımcı olur. Ayrıca siteniz için yeni, heyecan verici özellikler de sunuyorlar.

Bu makalede, 3-4 basit adımda WordPress’i hem yönetici kontrol panelinizden hem de manuel olarak nasıl yükseltebileceğinizi göstereceğiz.

WordPress Web Sitenizi Neden Yükseltmelisiniz??

En son WordPress sürümüne geçmek, web sitenizi kötü amaçlı kodlardan veya içeriklerden koruyacaktır. Ayrıca web sitenizi daha hızlı hale getirir. WordPress’in en yeni sürümü her zaman ek özelliklerle birlikte gelir ve genellikle önceki sürümlerden gelen sorunları düzeltir.

Yeni bir güncelleme olduğunda web sitenizi yönetici kontrol panelinde güncellemek için bir bildirim alırsınız. Bildirimin en son WordPress sürümüne güncelleme bağlantısı vardır. Ayrıca site yöneticisine en yeni sürüm sürümü hakkında bir e-posta gönderir.

WordPress'i Güncelle

Web sitenizi yönetici kontrol panelinden güncellemenin yanı sıra, resmi WordPress.org web sitesinden en son sürümü indirerek WordPress’i manuel olarak yükseltebilirsiniz. Bunu yapmak için, WordPress dosyalarını bir FTP istemcisi kullanarak web barındırma sunucunuza yüklemeniz gerekir. FTP’ye erişiminiz yoksa, yönetici kontrol paneli yöntemine sadık kalabilirsiniz.

Bununla birlikte, adım adım WordPress’in nasıl düzgün bir şekilde yükseltileceğine bakalım.

1. Adım: Web Sitenizi Tam Olarak Yedekleyin

WordPress’i yükseltmeye başlamadan önce, web sitenizin tam bir yedeğini almanız önemlidir. Web siteniz herhangi bir nedenle güncellemeden sonra kilitleniyorsa, sitenizi normale döndürmek için bir yedeğiniz olacaktır. Tam yedekleme içeriğinizi, resimlerinizi, veritabanınızı ve diğer yararlı WordPress dosyalarınızı içerir.

Veritabanınız da dahil olmak üzere tam bir yedekleme yapmak için üçüncü taraf bir WordPress eklentisi kullanabilirsiniz. Piyasada birçok WordPress yedekleme eklentisi var. UpdraftPlus veya BackupBuddy kullanmanızı öneririz. Bu yedekleme eklentileri yalnızca yedeklemeyi oluşturmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda yanlış bir şey olması durumunda WordPress web sitenizi geri yüklemek için de kullanabilirsiniz..

Daha fazla bilgi için WordPress web sitenizi nasıl kolayca yedekleyeceğinizle ilgili adım adım kılavuzumuzu takip edebilirsiniz..

Adım 2: WordPress Temalarınızı ve Eklentilerinizi Güncelleyin

Ardından, tüm temalarınızı ve eklentilerinizi güncellemeniz gerekir. Bazen bir temanın veya eklentinin eski sürümü en yeni WordPress sürümüyle uyumlu olmayabilir. Bu durumda, web siteniz en son WordPress sürümüne güncellendikten sonra kilitlenebilir veya hata gösterebilir.

Temalarınızı ve eklentilerinizi güncellemek için şu adrese gidebilirsiniz: Gösterge Tablosu »Güncellemeler WordPress yönetici alanınızda.

WordPress kontrol panelindeki güncellemeler sayfası

Temalarınızı veya eklentilerinizi ayrıca güncelleyebilirsiniz. Temalar için şu adrese gidebilirsiniz: Görünüm »Temalar ve temalarınızı tek tek güncelleyin.

Temaları güncelle

Temalarınıza benzer şekilde, Eklentiler »Yüklü Eklentiler eklentilerinizi tek tek güncellemek için WordPress yönetici alanınızda.

Eklentileri güncelleyin

Temalarınızı ve eklentilerinizi güncelledikten sonra WordPress’i yükseltme işlemine başlamaya hazırsınız.

3. Adım (A): WordPress’i Yönetici Panosundan Yükseltme (Kolay Yol)

Bu, WordPress web sitenizi güncellemenin basit yoludur. Yönetici kontrol panelinizdeki ‘Şimdi Güncelle’ bağlantısını tıklayabilirsiniz. Size WordPress Güncellemeleri sayfasını gösterecektir. WordPress sitenizin tam bir yedeğini oluşturduğunuzdan, Now Şimdi Güncelle ’düğmesini tıklamanız yeterlidir..

WordPress'i şimdi güncelle

Not: Site yöneticisi değilseniz, bildirim sizden yöneticiyi yeni sürüm sürümü hakkında bilgilendirmenizi ister..

Güncelleme tamamlandıktan sonra, yeni ve en yeni WordPress kontrol paneline hoş geldiniz sayfası görürsünüz. Yeni ve en yeni WordPress sürümünün tadını çıkarmak için web sitenizi ziyaret edebilirsiniz..

Adım 3 (B): Dosyaları Yükleyerek WordPress’i Manuel Olarak Yükseltme

Barındırma sunucunuza dosya yükleyerek WordPress’i manuel olarak yükseltmek için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekir:

WordPress’in Son Sürümünü İndirin

Yapmanız gereken ilk şey, WordPress’in son sürümü. Resmi web sitesi her zaman mevcut olan en son sürümü gösterecektir. Ücretsiz olarak almak için ‘WordPress’i İndir’ düğmesini tıklayabilirsiniz..

En son WordPress sürümünü indirin

Bir zip dosyası indirilecektir. Sunucunuza manuel olarak yüklemek için bir klasördeki dosyaları ayıklayabilirsiniz. Web sitenize bağlanmak için kullanıcı adınız ve şifrenizle FileZilla veya SmartFTP gibi bir FTP istemcisinde oturum açmanız yeterlidir.

Bundan sonra, web sitenizi en son sürüme yükseltmek için WordPress çekirdek dosyalarını yükleyebilir ve üzerine yazabilirsiniz..

WordPress Çekirdek Dosyalarını Yükleme ve Üzerine Yazma

Daha önce WordPress barındırma sunucunuza çıkardığınız klasörden tüm WordPress’in temel dosyalarını yüklemeniz gerekir. Dosyaları yükledikten sonra, dosyaların üzerine yazmak isteyip istemediğinizi soran bir pencere açılır. Üzerine yazma seçeneğini seçin ve “Tamam” düğmesini tıklayın.

WordPress dosyalarını yükle

“Wp-content” klasörünü atladığınızdan emin olun. Bu klasör temalarınızı, eklentilerinizi, yüklemelerinizi ve diğer faydalı dosyalarınızı içerir. Temalarınızı ve eklentilerinizi manuel olarak güncellediğiniz için, bu klasör olduğu gibi kalabilir.

Tüm dosyalar yüklendikten sonra, her şeyin olması gerektiği gibi çalışıp çalışmadığını görmek için web sitenizi ziyaret edebilirsiniz..

Adım 4: Veritabanı Yükseltme Komut Dosyasını Çalıştırma (İsteğe Bağlı)

WordPress’in daha eski bir sürümünden yükseltme yapıyorsanız, bunun gibi bir ekran görme şansınız azdır:

WordPress veritabanı yükseltme

WordPress yönetici panelinize erişmeye çalıştığınızda olur. Bu aslında olduğundan çok daha korkunç görünüyor. Bu çok hızlı bir işlem ve veritabanı yükseltmeniz birkaç dakika içinde başarılı olacak.

Not: Hangi sürümleri güncellediğinize bağlı olarak gerekli olabilir veya olmayabilir.

WordPress’i Yükselttikten Sonra Yapmanız Gerekenler

Her şey olması gerektiği gibi çalışıyorsa, WordPress’i en son sürüme düzgün bir şekilde yükseltmeyi bitirdiniz.

Veritabanınızla ilgili bir hata görürseniz, WordPress’te veritabanı bağlantısı kuran hatayı nasıl düzeltebileceğimize ilişkin kılavuzumuzu kontrol edebilirsiniz. Ayrıca, mutlaka seçilmiş WordPress eklentileri listemizi de kaçırmamalısınız..

Bu kadar. Bu kılavuzun WordPress’i düzgün bir şekilde nasıl yükselteceğinizi öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz. Bu yayını yararlı bulduysanız, WordPress web siteleri için en iyi içerik pazarlama araçları ve eklentileri hakkındaki kılavuzumuza da göz atmak isteyebilirsiniz..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map