WordPress Nasıl Yeni Bir Etki Alanına Taşınır

WordPress sitenizi yeni bir alan adına düzgün bir şekilde taşıma


WordPress web sitenizi bir alan adından aynı sunucudaki başka bir alan adına aktarmak istiyor musunuz? Yeni bir alan adına geçmek, web sitenizin arama motoru sıralamalarını etkileyebilir. Bu etkiyi en aza indirmek için, sitenizi aktardıktan sonra arama konumunuzu geri almak için belirli bir adım adım süreci izlemeniz gerekir..

Bu makalede, WordPress sitenizi SEO üzerinde minimum etki yaratacak şekilde yeni bir alan adına nasıl taşıyacağınızı göstereceğiz.

Adım 0. WordPress Sitenizi Değerlendirin

WordPress sitenizi yeni bir alan adına taşımak, web sitenizi bir web barındırıcısından diğerine geçirmekten tamamen farklı bir işlemdir. Bu kılavuzda ele alınan işlem için aynı web barındırma, ancak yeni bir alan adınız olacaktır. Hangi işleme ihtiyaç duyduğunuzdan emin değilseniz, bir alan adı ile web barındırma arasındaki fark hakkındaki makalemizi okuyun.

Başlamadan önce, WordPress web sitenizin mevcut alan adınız üzerinde iyi çalıştığını ve yeni alan adınızı başarıyla sağladığınızı kontrol etmelisiniz. Henüz yeni alan adınız yoksa, piyasadaki en iyi alan adı kayıt şirketlerinden herhangi birinden satın alabilirsiniz..

İlişkili: En iyi web sitesi adı üreteci aracı (Ücretsiz)

Web siteniz için cPanel’e erişiminiz olduğundan ve sitenizi bir FTP istemcisine bağlayabildiğinizden emin olun. Tüm bu faktörleri iki kez kontrol ettikten sonra, devam edebilir ve taşıma işlemine başlayabilirsiniz.

Not: Alan adlarını değiştirdiğinizde web sitenizin trafiği üzerinde hafif bir etkinin normal olduğunu bilmeniz önemlidir. Ancak, arama motoru sıralamalarınızın kontrolünü kaybetmeden hedeflerinize ulaşmanıza adım adım yardımcı olacağız.

Hazır? Başlayalım.

Adım 1. WordPress’in Tam Yedeklemesini Oluşturma

Başlamak için WordPress sitenizin tam bir yedeğine ihtiyacınız olacaktır. Birçok WordPress yedekleme eklentisi bulabilirsiniz, ancak bu işlem için Duplicator eklentisini kullanmanızı kesinlikle öneririz..

Duplicator ücretsiz bir WordPress yedekleme ve taşıma eklentisidir.

Yapmanız gereken ilk şey Duplicator eklentisini yüklemek. Yardıma ihtiyacınız varsa, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin kılavuzumuza göz atın.

Etkinleştirildikten sonra, web sitenizin yönetici arka ucunda yeni bir ‘Çoğaltıcı’ menüsü görürsünüz. Şuraya gitmeniz gerekecek: Teksir »Paketler sayfasına gidin ve yeni bir paket oluşturun.

Yeni bir paket oluştur

Bir sonraki sayfada, yeni pakete bir ad verebilir, depolama konumunu seçebilir, arşiv türünü seçebilir ve ‘İleri’ düğmesini tıklayabilirsiniz..

Web sitenizi tarar ve tarama tamamlanana kadar birkaç dakika beklemeniz gerekir.

Web sitesi taraması

Tarama başarıyla tamamlandıktan sonra, WordPress web sitenizin tam bir yedeğini oluşturmak için devam edip ‘Oluştur’ düğmesine basabilirsiniz..

Yedek oluştur

Web sitenizin ve medya dosyalarınızın boyutuna bağlı olarak, yedekleme işlemini tamamlamak birkaç dakika sürebilir.

Başarıyla tamamlandığında, paket olarak indirmek için ‘Installer’ ve ‘Archive’ dosyalarını bulacaksınız. Ayrıca anında bilgisayarınıza indirmek için ‘Tek Tıkla İndir’ seçeneğini de tıklayabilirsiniz.

Dosyaları indir

Bu pakette, WordPress sitenizin yinelenen bir sürümünü içeren bir Arşiv dosyanız olacaktır. Sitenizi yeni bir alan adına geçirmek için bunu kullanacaksınız. Yükleyici dosyası, taşıma işlemini otomatikleştirme ve çalıştırma konusunda size yardımcı olabilir.

2. Adım. Yeni Etki Alanınız İçin Veritabanı Ayarlama

Yeni alan adınız için web barındırma hizmetinizde bir veritabanına ihtiyacınız olacaktır. Bu veritabanı, web siteniz için WordPress dosyalarını ve komut dosyalarını saklayacaktır.

Not: Yedeklenecek bir veritabanınız varsa, doğrudan bir sonraki adıma geçebilirsiniz. Aksi takdirde, bu adıma devam edin.

Yeni bir veritabanı oluşturmak için cPanel hesabınıza giriş yapmanız gerekir. Giriş yaptıktan sonra, Veritabanları »MySQL Veritabanları devam etme seçeneği.

MySQL veritabanları

Ardından, yeni veritabanı için bir ad girmeniz ve Database Veritabanı Oluştur ’düğmesine basmanız gerekir.

Yeni bir veritabanı oluşturun

Web sitenizin cPanel hesabında yeni bir veritabanı oluşturulacak.

Bundan sonra, aşağıdaki MySQL Kullanıcıları bölümüne atlamanız gerekir. Kullanıcı adını, şifreyi girin ve User Kullanıcı Oluştur ’düğmesini tıklayın.

Yeni bir kullanıcı oluştur

Şimdi yeni bir veritabanınız ve yeni bir kullanıcınız olacak. Bunları birbirine bağlamanız gerekir, böylece kullanıcı veritabanı için çalışabilir.

Database Veritabanına Kullanıcı Ekle ’bölümünde, yeni oluşturduğunuz kullanıcıyı seçmeniz ve ardından yeni veritabanını seçmeniz gerekir. Bunları bağlamak için “Ekle” düğmesini tıklayın.

Veritabanına kullanıcı ekle

Eklendikten sonra, web sitenizi eski alan adınızdan yeni alan adınıza geçirmeye hazırsınız. Bilgileri (veritabanı adı, kullanıcı ve parola dahil) bir not defterine kopyalayın. Buna daha sonra ihtiyacın olacak!

Adım 3. WordPress Yedekleme Dosyalarını Yükleme

Bilgisayarınıza “Yükleyici” ve “Arşivle” dosyalarını indirdiniz.

Şimdi bir FTP istemcisi ile yeni alan adınıza giriş yapmanız gerekiyor. Kök dizine, Yükleyici ve Arşiv dosyalarını yükleyebilirsiniz.

Kökten dosya yükle

Dosyaları yükledikten sonra, devam edebilir ve bu URL’yi bir tarayıcı sekmesinde ziyaret edebilirsiniz:

http://newsite.com/installer.php

Bu URL’de “newsite.com”, yeni alan adınızla değiştirilecek ve installer.php, yukarıda tartışıldığı gibi taşıma işlemine yardımcı olabilir.

Bu URL’yi çalıştırdıktan sonra taşıma işlemi otomatik olarak başlayacaktır.

Taşımayı başlat

Bir sonraki ekranda, tüm ayarları olduğu gibi bırakabilirsiniz. Şartlar ve koşullar seçeneğini işaretleyerek başlayın. Devam etmek için “İleri” düğmesini tıklayın.

Ardından, veritabanı bilgilerini girmeniz gerekir.

Host (Ana Makine) alanına “localhost” yazmanız gerekir; diğer alanlar daha önce kopyaladığınız ayrıntıları alır.

Veritabanı bilgilerini girin

“İleri” düğmesini tıkladığınızdan emin olun.

Bundan sonra, WordPress yedek dosyalarınızı yeni alan adı için oluşturduğunuz veritabanına yükler.

Yeni alan adınızın URL’si, Yolu ve Başlığı dahil olmak üzere yeni ayarları görüntüler. Bilgiler doğruysa “İleri” düğmesini tıklayın.

Veriyi güncelle

İşlem tamamlanacak ve web siteniz başarıyla yeni alan adınıza taşınmış olacak.

Yönetici girişi

Son olarak, sizi yeni alan adınız için WordPress giriş sayfasına götürecek ‘Yönetici Girişi’ düğmesini göreceksiniz..

4. Adım. Kalıcı Yönlendirmeler Ekleyin

Web sitenizi yeni alan adınıza taşıdınız, ancak arama motorlarında hala eski alan adınızın izleri olabilir. Bu, kullanıcılarınızı rahatsız edebilir ve SEO’nuz için de iyi değildir.

Bundan kaçınmak için 301 kalıcı yönlendirmeler ayarlamanız gerekir.

Kalıcı yönlendirmeler, eski alan adının URL’sinden ziyaret eden kullanıcılarınızın yeni alan adınıza otomatik olarak yönlendirilmesini sağlar.

İlk olarak, eski web sitenizi bir FTP istemcisi kullanarak bağlamanız gerekir. Kök dizininizdeki .htaccess dosyasını bulun ve düzenleyin.

Bu kodu .htaccess dosyanızdaki diğer kodun üstüne eklemeniz gerekir:

# Seçenekler + FollowSymLinks
Motor yeniden yazma
RewriteRule ^ (. *) $ Http://www.newsite.com/$1 [R = 301, L]

Bu kodda, URL’yi (http://www.newsite.com/) yeni alan adınızla değiştirmeniz gerekir.

RewriteEngine, eski URL’nize gelen ziyaretçilerin yeni alan URL’nize yönlendirilmesini sağlar.

Eski alan adınızı ziyaret ederek yönlendirmeyi test edebilirsiniz. Sizi otomatik olarak yeni alan adınızdaki web sitenize yönlendirmelidir. Bir sorun varsa, yönlendirmeleri ayarlamak için web barındırma sağlayıcınızla iletişim kurabilirsiniz.

Adım 5. Google’a Adres Değişikliği Hakkında Bilgi Verin

Yönlendirme, kullanıcılarınızın web sitenizi yeni alan adınızda görmesine yardımcı olur. Ayrıca Google’ı bu değişiklik hakkında bilgilendirmelisiniz, böylece Google yeni alan adını arayabilir ve kullanıcılarınız için arama sonuçlarında görüntüleyebilir.

Google Arama Konsolu’na yeni alan adını ekleyerek başlayın. Bunu tamamlamış olmalısın Google Search Console kılavuzu yardım için.

Bundan sonra, Address Adres Değişikliği ’aracını kullanmak için Google Search Console’un eski sürümüne gitmeniz gerekir.

Eski Google Konsol sürümüne git

New Yeni Arama Konsolu Kullan ’düğmesinin yanındaki açılır menüden eski alan adınıza geçmeniz yeterlidir. Ardından, ayarlar simgesini tıklayın ve Address Adres Değişikliği’ni seçin.

Adres değişikliği

Bu, Adres Değişikliği aracını başlatır. Yeni web sitenizi seçebilir, kalıcı 301 yönlendirmelerini test edebilir ve adres değişikliği hakkında Google’ı bilgilendirmek için sitenizi gönderebilirsiniz..

Adres değişikliği sihirbazı

Bu adım, Google’a sitenizin alan adını yakın zamanda değiştirdiğinizi bildirir ve arama motorunun yeni URL’nizi hızlı bir şekilde taraması kolaylaşır.

6. Adım. Kullanıcılarınızı Güncelleyin

Yukarıdaki adımları izleyerek kullanıcılarınızın yeni alan adınıza yönlendirilmesini sağladınız. Ancak, sitenizin alan adresindeki bu değişiklik hakkında kişisel olarak da bilgilendirebilirsiniz..

Bunu yapmanın en basit yolu, güncellemeyle bir makale göndermek ve bunu kullanıcılarınızla sosyal medyada paylaşmaktır. Ayrıca, e-posta listenize değişiklik hakkında bilgi veren bir güncelleme gönderebilirsiniz.

E-postada kullanıcılarınızdan web sitenizi test etmelerini isteyebilir ve herhangi bir sorun bulup bulmadıklarını bildirebilirsiniz. Bu, kullanıcılarınızın sitenizin yeni alan adını hatırlamasına yardımcı olur ve birden fazla kişiden bilgi alırsınız.

WordPress’in yerel sunucudan canlı bir siteye nasıl aktarılacağı hakkındaki bu adım adım makaleyi kaçırmayın.

Bu kılavuzun WordPress sitenizi yeni bir alan adına nasıl doğru şekilde taşıyacağınızı öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz. Ayrıca, sitenizi hiçbir veri kaybetmeden WordPress.com’dan WordPress.org’a nasıl taşıyacağımız hakkındaki makalemize göz atmak isteyebilirsiniz..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map