WordPress Performansını ve Hızını Artırma (Uzman Önerisi)

wordpress web sitesini daha hızlı hale getirin


WordPress web sitenizi nasıl daha hızlı hale getireceğinizi merak ediyor musunuz? WordPress sitenizin en yüksek hızda çalışması gerekir. Ancak siteniz biraz yavaş görünüyorsa, WordPress performansını ve hızını nasıl artırabilirsiniz? Endişelenmeyin, WordPress web sitenizi daha hızlı hale getirmek için karmaşık bir kod bilmenize gerek yoktur.

Bu makalede, WordPress performansını ve hızını nasıl artıracağınızı göstereceğiz. Ayrıca, sizinle paylaşacağımız ipuçları WordPress yeni başlayanların ustalaşması için yeterince kolaydır. Bu uzun ve adım adım bir kılavuz olduğundan, makalede yolunuzu bulmanıza yardımcı olacak bir içindekiler tablosu.

İçindekiler – WordPress Performansını Artırın

WordPress Performansını Artırma – Başlarken

Hızlı Bir Web Sitesi İçin Sağlam Bir Temel Oluşturma

WordPress Performans Optimizasyonu – En İyi Uygulamalar

Hız için İnce Ayar WordPress

Şimdi başlayalım.

Web Sitesi Hız İstatistikleri: WordPress Hız ve Performansı Neden Önemli??

Web sitesi-speed-istatistik

WordPress sitenizin hızı ve performansı düşündüğünüzden daha önemlidir. WordPress web sitenizi sadece kendi huzurunuz için değil, web sitenizin ziyaretçileri ve müşterileri için de daha hızlı hale getirmeniz gerekir..

Yavaş bir web sitesi, web sitenizin kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyerek, kullanıcıların web sitenizi ziyaret etmesini ve web sitenizle etkileşime girmesini sinir bozucu hale getirebilir. İnsanlar yavaş bir yükleme sitesi için bekleyecek zamana veya sabra sahip değiller. Dolayısıyla, web siteniz yeterince hızlı yüklenmezse, kullanıcıların yüklemeden önce web sitenizi terk etme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Daha yavaş web siteleri, arama motoru sonuçlarında daha da aşağıya inerek kullanıcıların web sitenizi ilk etapta keşfetmelerini zorlaştırır.

Ayrıca, düşük performans gösteren yavaş bir web sitesi de dönüşüm yapma yeteneğinize zarar verebilir.

WordPress web sitenizi daha hızlı hale getirmenin ne kadar önemli olduğunu gösteren bu istatistiklere göz atın:

 • Web sitesi performansından memnun olmadığını bildiren müşterilerin% 79’unun bu siteden tekrar satın alma olasılığı daha düşük.
 • 1 saniyelik bir gecikme, dönüşümlerde% 7 azalma anlamına gelir.
 • Sayfa yükleme süresinde 1 saniyelik gecikme, sayfa görüntülemelerinde% 11 kayıp anlamına gelir.
 • Siteniz 100,00 $ / gün kazanıyorsa, sayfa hızında 1 saniyelik bir iyileştirme günlük fazladan 7000 $ getirir. (HubSpot)

Gördüğünüz gibi, bir WordPress web sitesi yaparken, web sitenizin performansını ve hızını göz önünde bulundurmanız gerekir. Site ziyaretçilerinizi mutlu edecek, web sitesi trafiğini artıracak ve satış oluşturacaktır.

WordPress Sitenizi Yavaşlatma Nedir??

Web sitenizin yavaş yüklenmesine neden olan bir dizi faktör vardır. Yavaş web sitenizin nedenini bilmek, WordPress web sitenizi daha hızlı hale getirmenize ve gelecekte web sitenizin performansına zarar verebilecek hatalar yapmaktan kaçınmanıza yardımcı olacaktır..

Web sitenizi yavaşlatan en yaygın nedenler şunlardır:

 • WordPress Barındırma – Web sitenizin yavaş hızı sizin hatanız olmayabilir. Web barındırma sunucunuz web sitenize yeterince hız vermiyor olabilir.
 • Görüntüler – Web siteniz resim ağırsa ve bu resimler optimize edilmemişse, sayfa yükleme sürenizin yavaşlamasına neden olabilir.
 • WordPress Eklentileri – Çok fazla WordPress eklentisine veya kötü kodlanmış bir eklentiye sahip olmak web sitenizi yavaşlatabilir.
 • Eski WordPress – WordPress web sitenizi güncel tutmazsanız, web sitenizin hızını olumsuz etkileyebilir.
 • Harici Komut Dosyaları – Reklamlar, yazı tipi yükleyicileri ve diğer harici komut dosyaları, web sitenizin yavaşlamasına neden olabilir.
 • WordPress Yapılandırması – WordPress web siteniz önbelleğe alınmış sayfalar sunmuyorsa, sunucunuzu aşırı yükleyebilir ve web sitenizin yavaşlamasına veya kilitlenmesine neden olabilir.

Şu anda, bu faktörler sizin için kafa karıştırıcı olabilir ve bunları nasıl düzelteceğinizi bilemeyebilirsiniz. Ancak endişelenmeyin, makalenin ilerleyen bölümlerinde ele alacağız.

WordPress Web Siteniz Ne Kadar Hızlı Yüklenmeli?

WordPress web sitenizi neden daha hızlı hale getirmeniz gerektiğini bildiğinize göre, web sitenizin ne kadar hızlı yükleneceğini merak ediyor olabilirsiniz?

İstatistiklere göre, müşterilerin% 47’si bir web sayfasının yüklenmesini bekliyor 2 saniye veya daha az. Akıllı telefon kullanıcılarının% 64’ü sayfaların 4 saniyeden daha kısa sürede yüklenmesini bekliyor.

2 saniye veya daha az size yıldırım hızı gibi görünebilir, ancak web sitenizi müşteri deneyimini feda etmek zorunda kalmadan bu kadar hızlı bir şekilde yükleyebilirsiniz..

WordPress Sitenizin Hızını ve Performansını Test Etme?

Daha ileri gitmeden önce, bazı testler yapmanız gerekir. Web sitenizin hızını ve performansını test etmek, WordPress web sitenizi daha hızlı hale getirmek için ne kadar iş yapmanız gerektiğini belirlemenize yardımcı olacaktır..

Artık tarayıcınızı açamaz, web sitenize gidemez ve web sitenizin hızını test etmek için bir kronometre kullanamazsınız. Web sitenizin hızını sizin için test edecek bir araç kullanmanız gerekir.

Bir web sitesi hız testi aracı, her durumda web sitenizin hızı için en doğru sonuçları verebilecektir..

Web sitenizi sık sık ziyaret ettiğiniz için, web siteniz neredeyse anında yüklenecektir. Bunun nedeni, Google Chrome gibi modern tarayıcıların web sitenizi önbellekte saklamasıdır. Ancak, web sitenizi daha önce hiç ziyaret etmemiş bir kullanıcı için siteniz onlar için çok farklı yüklenebilir.

Farklı coğrafi konumlardaki kullanıcılar web sitenizi farklı şekilde deneyimleyebilir.

Bu nedenle, WordPress sitenizin hızı hakkında daha doğru bir fikir edinmek için WordPress için Ücretsiz Web Sitesi Hız Test Aracımızı kullanmanızı öneririz.

Web sitenizin URL’sini girin, Web Sitesini Analiz Edin düğmesini tıkladığınızda WordPress web sitenizin hızı ve performansı hakkında ücretsiz bir rapor alırsınız.

Web sitesi hızlı test-aracı

Ücretsiz hız test aracımız size sayfa yükleme sürenizi, performans derecenizi, sayfa boyutunuzu ve isteklerinizi verecektir. Aracımızın bir başka yararı da, web sitenizin hızını ve performansını nasıl artırabileceğiniz konusunda size eyleme yönelik ipuçları vermesidir..

Ayrıca, Ücretsiz Web Sitesi Çalışma Süresi Denetleyicisi’yle web sitenizin çalışma süresini de kontrol edebilirsiniz..

Web sitesi çalışma süresi, web sitenizin belirli bir süre boyunca kullanıcılar tarafından kullanılabilir olduğu zamandır. Tabii ki, web siteniz sık sık kapalıysa, bu site ziyaretçileriniz ve müşterileriniz için sinir bozucu.

Bazen web siteniz sizin için kapalı olabilir, ancak diğer kullanıcılar için olmayabilir veya tam tersi olabilir. Web sitenizin kapalı olup olmadığını anında görmek için çalışma süresi denetleyicimizi kullanabilirsiniz..

WordPress Web Sitenizi Daha Hızlı Hale Getirmek için Kolay Düzeltmeler

Artık WordPress sitenizin hızının neden önemli olduğunu, sitenizin yavaş olmasına neden olan ve kendi WordPress sitenizin hızının ne olduğunu bildiğinize göre, WordPress web sitenizi daha hızlı hale getirme zamanı.

Sizinle paylaşacağımız tüm ipuçlarını yapmak kolaydır, WordPress web sitenizin hızını artırmak için kodlama hakkında çok fazla şey bilmek zorunda değilsiniz. Web sitenizin ne kadar hızlı veya yavaş olduğuna bağlı olarak, tüm bu ipuçlarını veya yalnızca birkaçını uygulayabilirsiniz.

Şimdi, WordPress web sitenizi daha hızlı hale getirmek için atabileceğiniz bu basit adımları inceleyelim.

En İyi WordPress Barındırma Seçin

Daha önce de belirttiğimiz gibi, web siteniz için seçtiğiniz WordPress barındırma, yavaş hızınızın ve düşük performansınızın nedeni olabilir.

En yaygın 2 hosting türü:

 • Paylaşılan Evsahipliği – Bluehost ve SiteGround gibi paylaşılan barındırma hizmetleri popüler seçimlerdir ve web sitenizin performansını artırmak için ekstra önlemler alırlar. Ancak paylaşılan barındırma için sadece olumsuz, sunucu kaynaklarını diğer müşterileri ile paylaşmak zorunda olmasıdır. Bu nedenle, yoğun trafik zamanlarında, sitenize hızlı bir şekilde ziyaretçi çekmek için sunucudaki tüm komşu web siteleriyle rekabet edersiniz. Bu komşu web sitelerinden biri bir ton trafik alıyorsa, web sitenizi yavaşlatabilir.
 • Yönetilen WordPress Barındırma – Öte yandan, WPEngine gibi bir sağlayıcı ile tam olarak yönetilen WordPress barındırma ile, bir web sitesini yönetmenin tüm teknik yönleri sizin için yapılır – sadece sizin için. Genellikle daha pahalı bir seçenektir ancak web siteniz daha hızlı ve daha güvenli olacaktır.

Bu nedenle, web sitenizin hızını ve performansını artırmak istiyorsanız, en iyi yönetilen WordPress barındırma önerimiz olan WPEngine gibi bir sağlayıcıyla yönetilen WordPress barındırma uygulamasına geçmeyi düşünün. Ayrıca, paylaşılan ve yönetilen hosting arasındaki kapsamlı karşılaştırmamıza göz atabilirsiniz..

Hızlı Yüklenen WordPress Temasını Seçin

Yanlış WordPress temasını seçmek, web sitenizin hızını önemli ölçüde yavaşlatabilir. Bazı temalar hız ve performans için zayıf bir şekilde tasarlanmıştır – gösterişli animasyonlar, karmaşık düzenler ve daha fazlası gibi birçok özellikle şişirilmiştir. Temanızın sağladığı özelliklerin çoğunu kullanmasanız bile, tema kodunun yüklenmesi gerekiyor.

Bu nedenle, WordPress web sitenizi daha hızlı hale getirmek ve performansı artırmak için yalnızca ihtiyacınız olan özelliklere sahip ve hız için oluşturulmuş bir tema seçin.

StudioPress, Themify veya CSSIgniter gibi premium bir WordPress tema mağazasından bir tema ile devam edin. Tüm temaları birinci sınıf – hız için kodlanmış ve tasarlanmış.

Örneğin, StudioPress’in Authority Pro teması hala şıktır, profesyonel bir web sitesi oluşturmak için ihtiyacınız olan tüm özelliklere sahiptir ve hız göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır.

StudioPress-otorite-pro

Minimalist Site Tasarımı Seçin

En iyi WordPress temalarından birini seçmekten bahsetmişken, web sitenize hız ve performansta artış sağlamak için minimalist bir site tasarımıyla devam etmeyi düşünün.

Minimalist web siteleri şu anda çok popüler değil, aynı zamanda web sitenizin daha hızlı yüklenmesine yardımcı oluyor. Minimalizm göz önünde bulundurularak tasarlanan bir WordPress temaları dağınıklığı azaltacaktır, bu nedenle web sitenizin yüklenmesi fazla zaman almaz.

Ayrıca minimalist bir tasarım kullanıcı deneyimi için de harika.

Bu şaşırtıcı minimalist temaya bir göz atın. Themify’ın Zarif teması sadelik göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. İçeriğinize odaklanmak ve sitenizi hızlandırmak için tüm süslü animasyonları ve grafik efektlerini kaldırır.

themify-şık-tema

Hızlı yüklenmek üzere tasarlanmış bir WordPress temalarınız olabilir, ancak sonuçta WordPress temanız ne kadar basit olursa, o kadar hızlı yüklenir. En iyi çok amaçlı WordPress temaları listemize de göz atabilirsiniz..

WordPress Önbellek Eklentisi Kullanma

İyi bir önbellek eklentisi kullanmak, WordPress web sitenizin hızını ve performansını artırmak için anahtardır. Önbellek eklentisi WordPress web sitenizi nasıl daha hızlı hale getirir??

Önbellek eklentisi web sitenizin statik HTML sayfalarını oluşturur ve sunucunuza kaydeder. Bir kullanıcı sitenizi her ziyaret ettiğinde, önbellek eklentisi daha önce sahip olduğu daha ağır WordPress PHP komut dosyalarını işlemek yerine daha hafif bir HTML sayfası sunacaktır. Bu işlem, sayfa yükleme sürenizi gerçekten hızlandırır.

Bize göre en iyi WordPress önbellek eklentilerinden biri WP Rocket.

wp-roket-önbelleğe alma-eklentisi

Bu popüler premium önbellekleme eklentisinin kullanımı çok kolaydır. Eklentiyi etkinleştirdikten sonra sayfa önbelleğe alma otomatik olarak başlayacaktır.

Sayfa önbelleğe almanın yanı sıra, WP Rocket’in sunduğu diğer özellikler arasında önbellek önyükleme, statik dosya sıkıştırma, istek üzerine resimler, HTML, JavaScript ve CSS dosyalarının küçültülmesi ve daha fazlası bulunur..

Önerilerimizden daha fazla bilgi için, karşılaştırılan en iyi 7 WordPress önbellek eklentisi hakkındaki yazımıza göz atın.

WordPress Eklentisi ile Görüntüleri Hız İçin Otomatik Olarak Optimize Edin

Görüntü yoğunluğu yüksek olan web sitelerinin yüklenmesi daha uzun sürer. Bunun nedeni, tipik görüntü dosyalarının çok büyük olmasıdır. Ancak sitenizdeki tüm resimlerden kurtulamazsınız – tasarımınız ve kullanıcı deneyiminiz için önemlidir, bu yüzden ne yapabilirsiniz??

İlk olarak, büyük resimleri sitenize eklemeden önce yeniden boyutlandırabilirsiniz. Ancak, görüntülerinizi sıkıştırarak bundan bir adım daha ileri gidebilirsiniz.

WordPress görüntü sıkıştırma eklentisini kullanarak görüntülerinizi hız için kolayca optimize edebilir ve sıkıştırabilirsiniz. En iyi görüntü sıkıştırma eklentileri için popüler seçimlerimizden biri reSmush.it.

resmush-it-görüntü sıkıştırma-eklentisi

reSmush.it, 300.000’den fazla web sitesi tarafından kullanılan en popüler görüntü sıkıştırma eklentileridir. Bu eklenti ile görüntüleri yüklendikçe otomatik olarak optimize edebilirsiniz. Ayrıca tüm eski resimlerinizi sadece 2 tıklamayla toplu olarak optimize etme olanağı sunar.

Diğer bazı harika görüntü sıkıştırma eklentileri arasında EWWW Image Optimizer, WP Smush, ve ShortPixel Görüntü İyileştirici.

Kullanılmayan Eklentileri Sil

WordPress’te bir blog veya web sitesi başlatmanın en büyük avantajlarından biri, web sitenizi daha güçlü hale getirmek için binlerce ücretsiz eklentiye erişebilmenizdir. İlk başladığınızda, sizin için biraz ilginç olan her eklentiyi yüklemek için biraz deli olabilirsiniz.

Ancak web sitenizde kullanmadığınız bir ton eklentiniz varsa, web sitenizi yavaşlatabilir. Bu yüzden kullanılmayan eklentileri silmek önemlidir. Kullanmadığınız eklentileri devre dışı bırakmak bile sitenizin yüklemesi gereken kod miktarını azaltır.

Aynı şey temalar ve medya için de geçerli. Onlara ihtiyacınız yoksa, atın.

Daha Hızlı Eklentiler Seçin

WordPress eklentileri web sitenize harika eklemeler olabilir, ancak web sitenize hangilerini eklemeyi seçtiğinize dikkat etmelisiniz. Kötü kodlanmış eklentiler, web sitenizin hızını önemli ölçüde etkileyebilir, bu nedenle sitenize yalnızca en iyi ve en hızlı eklentileri yüklemek çok önemlidir.

Belirli bir eklentinin sitenizin yavaşlamasına neden olup olmadığından emin değilseniz, bir test yapabilirsiniz. Yüklü ve etkinleştirilmiş eklenti ile ve eklenti olmadan sitenizin hızını test etmek için Ücretsiz Web Sitesi Hız Test Aracımızı kullanabilirsiniz. Web siteniz eklenti yüklendiğinde daha düşükse, eklentinin size sorun yarattığının iyi bir işaretidir.

Genel olarak web siteniz için bir eklenti seçerken, harika değerlendirmeleri olan bir araştırmayı seçmek ve seçmek en iyisidir. Web siteniz için en iyi WordPress eklentilerini seçmenize yardımcı olmak için düzenli olarak en iyi eklentilerin önerileri için listeler yayınlıyoruz.

Örneğin, en iyi form oluşturucu eklentisi için en iyi seçimimiz WPForms. Sayfa oluşturucu eklentileri için en iyi seçimimiz Beaver Builder ve en iyi galeri eklentisi için önerimiz Envira Gallery.

Web siteniz için, sitenizin hızına veya performansına zarar vermeyecek en iyi WordPress eklentilerini seçmenize yardımcı olması için makalelerimizi izleyin.

WordPress’i Güncel Tutun

WordPress web sitenizi daha hızlı hale getirmek için bir başka kolay düzeltme, WordPress’i güncel tutmaktır. WordPress ekibi, çekirdek teknolojisi için sürekli olarak küçük ve büyük güncellemelerle çıkıyor. Bu güncellemeler, yeni özellikler ve iyileştirmeler sunmak, hataları düzeltmek ve hatta hızı artırmak için düzeltmeler eklemek için olsun, bir nedenden dolayı ortaya çıkıyor.

Birçok barındırma sağlayıcısı sizin için otomatik olarak büyük WordPress güncellemelerine bakar. Ancak, WordPress sitenizin en son sürümü çalıştırdığından emin olmak için yine de üzerimize düşeni yapmalısınız..

WordPress kontrol panelinizde, Güncellemeler. Burada, WordPress’in en son sürümünü çalıştırıp çalıştırmadığınız konusunda bilgilendirileceksiniz. Eğer değilseniz, güncelleyebilirsiniz.

devam-wordpress-updated

Bu alanda, güncellenmesi gereken tüm eklentileri de görebilirsiniz. Eklentileriniz her zaman WordPress çekirdeğinin de güncel olması gerektiği için güncellenmelidir: en yüksek performans, hız ve güvenlik için.

WordPress Sitenizi Güvenli Hale Getirin

Web sitenizin yalnızca kendisi tarafından değil, aynı zamanda diğer kişilerin eylemleri ile de yavaşlatılabileceğini unutmayın – bilgisayar korsanları.

Web sitenizin hızını ve performansını en iyi şekilde korumanın önemli bir kısmı WordPress sitenizi güvenceye almaktır. Örneğin, Hizmet Reddi (DOS) saldırıları yaygındır. Bu tür saldırılar, web sitenizin trafiğini kendi web sitelerine yönlendirmek için sunucunuzun kaynaklarını devralır ve sitenizi yavaşlatır. Bu nedenle, sitenizi bu tür saldırılardan ve diğerlerinden korumak için WordPress sitenizi güvenli hale getirdiğinizden emin olun.

Sitenizi kolayca korumak için bir güvenlik eklentisi kullanmanızı öneririz ve en iyi güvenlik eklentilerinden biri Sucuri.

sucuri-wordpress-security-eklentisi

Sucuri, saldırıları düzeltir ve sürekli izleme ile gelecekteki saldırıları önler. Bu eklenti, web sitenizi hızlandırmak için de optimize edilmiştir. Yüksek performanslı sunucular, akıllı önbellek seçenekleri, global anycast ağı, hızlı HTTP / 2 desteği ve daha fazlası gibi hızlı özellikler sunarlar.

Daha fazla ayrıntı için Sucuri incelememizin tamamını inceleyin.

Ana Sayfanızı Hız İçin Optimize Edin

Ana sayfanız muhtemelen yeni web sitesi ziyaretçilerinizin geleceği ilk yerdir. Ana sayfanız yavaş yükleniyorsa, o ziyaretçilerin sayfalarınızın geri kalanına bakmadan önce web sitenizi terk etmeleri riskiniz vardır. Bu nedenle, ana sayfanızı hız için optimize etmeniz gerekir.

Pek çok WordPress teması, blog yayınlarını ana sayfada görüntülemek için tasarlanmıştır. Ancak blog gönderileri genellikle uzun içeriklidir. Ana sayfanızda ne kadar çok içerik varsa, yüklenmesi o kadar uzun sürer.

Bu nedenle, ana sayfanızı hıza göre optimize etmek için yalnızca blog yayınlarınızın alıntılarını gösterin. Varsayılan olarak, WordPress ana sayfanızdaki her makalenin tam içeriğini gösterir. WordPress kontrol panelinde şu adrese gidin: Ayarlar, sonra tıklayın Okuma. “Özet akışındaki her bir makale için, göster” bölümünde, “Tam Metin” yerine “Özet” i seçtiğinizden emin olun..

göstermek-blog-alıntılar

Ayarları makalelerinizin alıntılarını gösterecek şekilde değiştirirken, bir sayfada gösterilen blog yayınlarının sayısını azaltmayı da düşünmelisiniz. Bu aynı zamanda yükleme sürenizi hızlandırmanıza yardımcı olacaktır. “Blog sayfaları en fazla gösteriliyor” bölümünde, 1 sayfada gösterilmesini istediğiniz blog yayınlarının sayısını ayarlayabileceğiniz yerdir..

Uzun Mesajları Sayfalara Böl

WordPress web sitenizi de daha hızlı hale getirmek için uzun yayınlarınızı farklı sayfalara bölebilirsiniz. Derinlemesine, uzun makaleler yazıyorsanız, SEO’nuz için harika ve okuyucularınız buna bayılacak. Ancak, yüklenmesi daha uzun sürer.

Bu ekstra uzun makaleleri sayfalara ayırın.

Tek yapmanız gereken uzun bir blog yazısı yazarken bir sayfa sonu eklemek.

bölünmüş uzun mesajlar-içine-sayfalarda

Yorumları Sayfalara Böl

Blogunuzun web sitenizin yavaş olmasına neden olabilecek başka bir yönü de yorum bölümüdür. Blogunuzda etkinlikle dolu bir yorum bölümünüz varsa, katılımınız için harikadır. Ancak web sitenizin hızı ve performansı için o kadar da iyi olmayabilir, çünkü web sitenizin birisi blog yayınlarınızı her ziyaret ettiğinde tüm bu yorumları yüklemesi gerekir.

Bu sorunla mücadele etmek ve WordPress web sitenizi daha hızlı hale getirmek için yorumları sayfalara bölün.

Adresine git Ayarlar, sonra Tartışma. Ardından, “Yorumları sayfalara ayır” bölümünün yanındaki kutuyu işaretleyin.

make-your-wordpress-web sitesi-hızlı

Videoları Doğrudan WordPress Sitenize Yükleme

Videoları ve ses dosyalarını doğrudan WordPress sitenize yükleyebilirsiniz. Web sitenize video ve ses eklemek, içeriğinizi karıştırmanın, site ziyaretçilerinizin dikkatini çekmenin ve etkileşimi artırmanın harika bir yoludur. Ancak hiçbir zaman doğrudan WordPress web sitenize video veya ses yüklememelisiniz, çünkü sitenizin bir salyangoz hızında yüklenmesine neden olabilir.

Sadece bu değil, büyük medya dosyalarına ev sahipliği yapmak yedekleme boyutlarınızı önemli ölçüde artırabilir ve bant genişliğine de mal olabilir. Web sitenizin barındırma şirketi, planınız “sınırsız” bant genişliği içeriyor olsa bile, fazla ücret ödemenizi isteyebilir veya sitenizi kapatabilir.

Bunun yerine medya dosyalarınızı YouTube, Vimeo, SoundCloud ve benzeri platformlara yükleyin. Daha sonra WordPress yerleşik video yerleştirme özelliğiyle, videoyu / sesi otomatik olarak gömmek için URL’yi yazıya kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.

Resimleriniz için Tembel Yükleme Kullanın

Web sitenizdeki resimleri hız ve performans için optimize etmenin bir başka yolu, resimleriniz için tembel yükleme kullanmaktır.

Tembel yüklemenin çalışma şekli, sitenizde bir ton resim varsa, yalnızca kullanıcının ekranında görülebilen resimler indirilir. Böylece, tüm görüntülerinizin aynı anda indirilmesi yerine, yalnızca o sırada ekranda bulunan görüntüler indirilir. Kullanıcı aşağı kaydırdıkça görüntüler gerektiği gibi yüklenir. Bu işlem sayfa yükleme süresini iyileştirir.

Gibi bir eklenti kullanarak tembel yüklemeden kolayca faydalanabilirsiniz WP Rocket tarafından Tembel Yük.

tembel yük wp-roket

Bu eklenti, bir gönderi içeriğinde veya widget metninde, küçük resimlerde, avatarlarda, ifadelerde ve iframe’lerde bulunan tüm resimler üzerinde çalışır.

Tembel yüklemeyi videolar gibi bir eklenti ile de kullanabilirsiniz Videolar için Tembel Yük.

İçerik Dağıtım Ağı (CDN) kullanma

Daha önce de belirttiğimiz gibi, farklı coğrafi konumlardaki kullanıcılar web sitenizi farklı şekilde deneyimleyebilir. Örneğin, ABD’deki kullanıcılarınız için web siteniz süper hızlı olabilir, ancak Hindistan’daki kullanıcılarınız için web siteniz çok daha yavaştır.

Bunun nedeni, sitenizin dünyanın diğer bölgelerinde veri merkezleri olan ve yükleme sürenizde gecikmeye neden olan bir web barındırma sunucusunda olmamasıdır. Ancak bu sorunu çözmek için bir içerik dağıtım ağı (CDN) kullanabilirsiniz.

CDN, tüm dünyada sunucuları olan bir ağdır. Her sunucu, web sitenizi oluşturan statik içeriği ve dosyaları depolar. Sonra bu dosyalar kullanıcıya hangi konuma en yakın olursa olsun teslim edilir. Bu, dünyadaki konumları ne olursa olsun web sitenizin tüm kullanıcılar için hızlı yüklenmesini sağlar.

StackPath CDN gibi bir WordPress CDN çözümü kullanabilirsiniz.

stackpath-cdn

StackPath CDN ile web siteniz tüm dünyaya yıldırım hızında ulaşabilir.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map