WordPress Sitenize Kod Parçacıkları Nasıl Düzgün Eklenir

wordpress sitesine kod parçacıkları nasıl eklenir


WordPress sitenize özel kod parçacıkları eklemenin doğru yolunu bilmek ister misiniz? WordPress’e kod snippet’leri eklemek roket bilimi değildir, ancak en ufak bir hata bile web sitenizi kilitleyebilir. Ne yaptığınızı bilmeden atlarsanız, işiniz için ölümcül olabilir.

Dolayısıyla, sitenize özel kod eklerken, kodu DOĞRU YOLLU yaptığınızdan emin olmanız gerekir..

Bu makalede, WordPress sitenize kod snippet’lerini nasıl düzgün bir şekilde kopyalayıp yapıştıracağınızı açıklayacağız. Okumayı bitirdikten sonra, sitenizi istediğiniz gibi değiştirme bilgisine ve güvenine sahip olacaksınız. Hatta biraz EĞLENCE olabilir!

WordPress’e Neden Kod Parçacıkları Ekleme?

Sitenize kod parçacıkları eklemek, web sitenizin özelliklerini genişletmenin en kolay yollarından biridir. Bir eklenti yüklemek, özellikle geliştirici olmayanlar için WordPress’in yerleşik özelliklerini geliştirmenin açık bir yolu olsa da, zaman zaman, mektuba ihtiyaçlarınızı karşılayan bir eklenti bulmak zordur. Öte yandan, ihtiyaçlarınızı karşılamak için kod parçacıkları eklemenizi öneren web üzerinde yüzlerce WordPress öğreticisini bulabilirsiniz.

Bununla birlikte, özel kod snippet’lerini doğru dosyaya ve doğru yere düzgün bir şekilde eklemeniz önemlidir. Aksi takdirde, web sitenizi çökertebilir, karşılığında işinizi ve itibarınızı sabote edebilir.

Bu öğreticiyi 2 farklı bölüme ayıralım:

 1. WordPress şablon dosyalarını özelleştirme
 2. Function.php dosyasını özelleştirme

I. WordPress Şablon Dosyalarını Özelleştirme

Dalış yapmadan önce, bir WordPress şablon dosyasının ne olduğuna bakalım.

WordPress Şablonu nedir?

şablonu özelleştir

Her WordPress teması şablon dosyalarından oluşur. Temanızdaki şablon dosyaları, web sitenizin nasıl görüntüleneceğini tanımlar. Örneğin, header.php, Word makaleleriniz ve bağımsız sayfalarınız gibi WordPress tarafından oluşturulan web sayfalarınızın başlık alanını tanımlamak için çoğu WordPress temasında kullanılan varsayılan bir şablondur.

Çoğu WordPress teması tarafından kullanılan birkaç varsayılan WordPress şablonuna bakalım.

 • ana sayfayı tanımlar
 • başlık bölümünü tanımlar
 • altbilgi bölümünü tanımlar
 • php – temada kullanılan işlevleri tanımlar
 • tek gönderi / blog gönderisini tanımlar
 • php – bağımsız sayfayı tanımlar
 • php – yorumlar bölümünü tanımlar

Parçacıkları Herhangi Bir Şablon Dosyasına Ekleme

Aşağıdaki iki yöntemden birini kullanarak function.php, single.php vb. Herhangi bir şablon dosyasına kod parçacığı ekleyebilirsiniz: bir alt tema kullanarak veya kodu doğrudan ana üst temanıza ekleyerek.

Ancak, temayı yeni sürüme geçirdiğinizde yaptığınız tüm özelleştirmeleri kaybedeceğiniz için şablonu doğrudan ana temanızda özelleştirmemeniz önerilir. Temanızı yükselttikten sonra bile ince ayarları korumak için bir alt tema oluşturmak ve içinde özelleştirme yapmak isteyebilirsiniz.

Alt tema, işlevselliğini başka bir WordPress temasından (ana tema) devralan bir WordPress temasıdır. Şablon dosyalarınızda çok fazla değişiklik yapmak istiyorsanız, bir alt tema kullanmak doğru seçimdir.

Bir alt temanın nasıl oluşturulacağına bakalım ve şablon dosyanıza parçacıklar ekleyelim.

Ayrıntılı bir rehber için göz atabilirsiniz WordPress’de bir çocuk teması nasıl oluşturulur.

II. Function.php dosyasını özelleştirme

Function.php dosyası nedir?

function.php dosyası

function.php, WordPress temanızdaki temanızın ve WordPress kurulumunun özelliklerini kolayca genişletmenizi sağlayan bir şablon dosyasıdır. Özellikleri genişletmek için tek yapmanız gereken function.php dosyanıza belirli kod snippet’leri eklemektir..

Tıpkı diğer şablon dosyaları gibi, parçacıkları doğrudan function.php dosyanıza ekleyebilirsiniz. Ayrıca, temanızı yükselttikten sonra bile özelleştirmeyi korumak için bir alt tema oluşturabilir ve kodu buna ekleyebilirsiniz..

Bununla birlikte, dezavantajı, yeni / farklı bir temaya geçerseniz, bir çocuk temasında yaptığınız tüm özelleştirmeleri kaybedersiniz. Burada siteye özgü bir eklenti devreye giriyor.

Siteye özgü bir WordPress eklentisi, sitenize özel snippet’ler eklemenizi sağlayan temanızdan bağımsızdır. Siteye özgü eklentiyi 2 şekilde kullanabilirsiniz:

 • Yöntem # 1: Kod Parçacıkları gibi hazır bir eklenti kullanma
 • Yöntem # 2: Siteye özgü bir eklenti el ile oluşturma

Yöntem # 1: Hazır bir eklenti kullanma

Kod parçacıkları Eklentiler menüsüne benzer snippet’leri yönetmek için grafik arabirim sağlayan bir WordPress eklentisidir.

Temanızın function.php dosyasına özel snippet’ler ekleme ihtiyacını ortadan kaldırır. Kodu herhangi bir tema dosyasına eklemediğiniz için, temanızı değiştirdikten sonra bile sitenizdeki özelleştirmeyi koruyabilirsiniz.

Kod Parçacıkları ile, tıpkı eklentiler gibi parçacıkları etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.

Etkinleştirdikten sonra Kod Parçacıkları eklentisi, özel snippet’ler ekleyebilir ve ardından snippet’ler için satır başına kendinize referans olarak bir başlık, açıklama ve etiketler belirleyebilirsiniz. Bu şekilde, gelecekte, eklediğiniz her snippet’in amacını kolayca öğrenebilirsiniz.

Daha fazla ayrıntı için, siteye özgü bir eklenti oluşturma hakkındaki yazımızı okuyabilirsiniz.

2. Siteye Özgü Bir Plan Oluşturun ve Kodu Girin

Manuel olarak siteye özgü bir eklenti oluşturabilir ve kodu buna ekleyebilirsiniz. Hazır bir eklentiden farklı olarak, elle oluşturulan bir siteye özgü eklenti genellikle snippet’leri yönetmek için grafik arabirimi olmayan basit, hafif bir eklentidir.

Özelleştirmeler yapmak için eklenti düzenleyicisine gidip kodu içine ekleyebilirsiniz..

snippet'lerinizi siteye özgü eklentiye ekleyin

Adım adım açıklamalı bir kılavuz için, siteye özgü bir eklenti oluşturmaya göz atabilirsiniz.

Bu kadar!

Bu kılavuzun WordPress sitenize kod snippet’leri eklemenize yardımcı olmasını umuyoruz.

Şimdi, WordPress’inizin işlevlerini geliştirmek için ekleyebileceğiniz bazı kod snippet’lerini bulun.

Bu makaleyi beğendiyseniz, işletme web sitesi için olması gereken eklentilere de göz atmak isteyebilirsiniz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map