WordPress Sitenizi Kolayca Yedekleme (Adım Adım)

WordPress Sitenizi Kolayca Yedekleme - Adım Adım


WordPress sitenizin bir yedeğini oluşturmak istiyor musunuz? Bir yedekleme, verilerinizi kaybetmekten kurtarabilir ve ihtiyacınız olduğunda web sitenizi ondan geri yükleyebilirsiniz.

Her zaman popüler olan UpdraftPlus ve Backupbuddy gibi sitenizin yedeğini oluşturmanıza izin veren birçok farklı eklenti vardır. Bu makalede, bu 2 eklentiyi kullanarak WordPress sitenizi nasıl kolayca yedekleyeceğinizi göstereceğiz.

Neden WordPress Sitenizi Düzenli Olarak Yedeklemeniz Gerekiyor??

Bir WordPress kullanıcısı olarak, WordPress dosyalarınızı ve veritabanlarınızı düzenli olarak güvenli bir konuma yedeklemeniz önemlidir. Bir kaza, kötü amaçlı saldırı veya başka bir felaket nedeniyle veri kaybı meydana gelirse, düzenli yedekleme yapmak cankurtaran olabilir.

Bu şekilde, tüm web siteniz saldırıya uğramış, bozulmuş veya silinmiş olsa bile dosyalarınızı ve veritabanlarınızı kolayca geri yükleyebilirsiniz.

WordPress’te düzenli yedeklemeler oluşturmanın önemi hakkında bu kılavuzu da okumalısınız.

Bu yedeklemeleri birden çok konuma kaydetmenizi öneririz. Yedeklemelerinizden herhangi biri bozuksa, sitenizi kolayca kurtarmak için başka bir yedeğiniz vardır.

İçeriği ağır bir web siteniz varsa ve düzenli olarak yeni içerik ekliyorsanız, otomatik yedeklemeler ayarlamanız gerekebilir. Ancak, WordPress sitenizi çok sık güncellemezseniz, bir WordPress yedekleme eklentisi kullanarak manuel yedeklemeler oluşturabilirsiniz. Tabii ki, WordPress yedeklerinizi oluşturma ve geri yükleme gereksinimlerinizi karşılayan doğru eklentiyi seçmeniz gerekecektir..

Başlamadan önce, hangi WordPress dosyalarını yedeklemeniz gerektiğini bilmeniz gerekir:

  • Temel WordPress dosyaları
  • Wp içerik klasöründeki dosyalar (temalar, eklentiler ve yüklemeler)
  • WordPress yapılandırma dosyaları
  • WordPress veritabanı

WordPress sitenizi hiçbir dosya kaybetmeden kolayca nasıl yedekleyebileceğiniz ve geri yükleyebileceğinize bir göz atalım.

Yöntem 1: BackupBuddy Eklentisini Kullanarak Otomatik Yedekler Oluşturma

BackupBuddy’yi kullanmak, WordPress’te otomatik yedekleme oluşturmanın en iyi yollarından biridir. Premium planları 80 $ ‘dan başlar ve 1 yıllık eklenti güncellemeleri, 1 yıllık destek, Stash’da 1 GB depolama alanı, 10 iThemes Sync sitesi ve daha fazlasını sunar. Bu plan 1 tam site yedeği artı 2 lisansa kadar toplam 1 bonus lisansı için geçerlidir.

BackupBuddy Eklentisini Yükleme

Yapmanız gereken ilk şey, BackupBuddy eklentisini kurmak ve etkinleştirmektir. Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin adım adım kılavuzumuza bakın.

Etkinleştirildikten sonra, yıl boyunca otomatik güncellemeler almaya devam etmek için eklenti sayfasındaki talimatları izlemeniz ve BackupBuddy lisansınızı eklemeniz gerekir.

Lisans bağlantıları

Lisansınızı doğrulamanın alternatif yolu, Ayarlar »iThemes Lisansı sayfanıza girin ve iThemes kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin. Oradan, Lisanslı Ürünler düğmesine tıkladığınızda lisansınızı otomatik olarak doğrular.

iThemes lisansı

Lisansınız etkinleştirildikten sonra devam edip otomatik yedeklemeler ayarlayabilirsiniz.

WordPress’te Yedeklemeleri Otomatikleştirme

BackupBuddy yedeklemelerinizi otomatik olarak Stash içinde saklar. Temel prim planları, siteniz için gerçek zamanlı yedeklemeleri korumanıza yardımcı olan Stash Live özelliğiyle birlikte gelir.

Yedeklemeyi oluşturmak ve depolama sisteminde güncellemek için herhangi bir çaba harcamanıza gerek yoktur. Gerçek zamanlı yedeklemeler, WordPress site değişikliklerinizi otomatik olarak Stash Live depolama alanınıza kaydeder.

Artık sitenizin en güncel yedek sürümünü sürekli olarak kaydettiğinize göre, bir olay meydana geldiğinde sitenizi geri yüklemenize yardımcı olabilecek bir sisteme ihtiyacınız olacak.

Stash Live, WordPress blogunuzu tek tıklamayla geri yükleme olanağı sunar. Gitmen gerek BackupBuddy »Stash Canlı sayfanıza girin ve iThemes kimlik bilgilerinizi girin.

Yedek bildirim göndermek için bir e-posta adresi isteyecektir. E-posta gelen kutunuzda indirilen dosyaları ziplemek için bir bağlantı alacaksınız.

Stash Live giriş

Tıkladığınızdan emin olun. Ayarları kaydedin ve yedeklemeyi başlatın buton.

Yedekleme durumunun ilerleme durumunu ekranınızda görebilirsiniz. BackupBuddy ilk yedeklemenizi oluşturur ve otomatik olarak Stash’ta depolar.

Stash Live

Büyük bir siteniz varsa, yedeklemeyi ilk kez tamamlamak birkaç saat sürecektir. BackupBuddy yedeklemeyi otomatik olarak Stash Live’a yükler.

Devam edip WordPress sitenizde çalışmaya devam edebilirsiniz. Yedekleme kesintisiz olarak arka planda devam eder.

Yedekleme tamamlandıktan sonra, size sağlanan e-posta adresiniz hakkında bir bildirim gönderir. Yedek dosyalarınızın anlık görüntülerini görmek için Stash Live sayfanıza da erişebilirsiniz.

Bu anlık görüntüler Stash Live’da “olduğu gibi” bırakılmalıdır, böylece sitenizi istediğiniz zaman geri yükleyebilirsiniz. Ancak, Stash Live’daki tek tıklatma özelliğiyle anlık görüntüleri bilgisayarınıza indirebilir veya kendi sunucunuza aktarabilirsiniz..

Stash Live’da gerçek zamanlı yedeklemeler depolamak istemiyorsanız, BackupBuddy’yi kullanarak WordPress’te zamanlanmış yedeklemeler de ayarlayabilirsiniz..

Daha fazla ayrıntı için şu eksiksiz kılavuzu ziyaret edebilirsiniz: WordPress’te otomatik yedeklemeler nasıl oluşturulur?.

Yöntem 2: UpdraftPlus Eklentisini Kullanarak Manuel Yedekleme Oluşturma

BackupBuddy’ye benzer şekilde, UpdraftPlus ile otomatik yedeklemeler oluşturabilirsiniz. Ancak, kolayca manuel yedeklemeler oluşturmanıza da olanak tanır.

Manuel yedeklemeler için UpdraftPlus’ı kullanmanın en iyi yanı, WordPress eklentileri deposunda ücretsiz olarak kullanılabilir olmasıdır. Ayrıca, ek özelliklerle gelen premium bir sürüme sahiptir.

Yapmanız gereken ilk şey UpdraftPlus eklentisini kurmak ve etkinleştirmektir. Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin adım adım kılavuzumuza bakın.

Etkinleştirildikten sonra ziyaret etmeniz gerekir Ayarlar »UpdraftPlus Yedekleri WordPress yönetici alanınızdaki sayfasına gidin ve Ayarlar uzak depolama konumunuzu seçmek için sekme.

UpdraftPlus ile kullanılabilen birden fazla depolama hizmeti vardır. Yedeklerinizi Dropbox, Google Drive, Microsoft OneDrive ve diğer pek çok klasöre kaydedebilirsiniz. Yedeklerinizi bir e-posta adresine de gönderebilirsiniz.

Bir uzak depolama hizmeti seçmeniz gerekir ve uzak depolama birimini ayarlamak için aşağıdaki talimatları görüntüler.

Depolama yerini seçin

Devam etmek için uzak depolama konumu ayarlarını yapılandırmanız yeterlidir. Ayrıca şu kılavuzu da kontrol edebilirsiniz: UpdraftPlus ile uzak depolama alanını ayarlama.

Uzak depolama konumu ayarları

Tıkladığınızdan emin olun. Değişiklikleri Kaydet buton. Sonra, Şu anki durum sekmesini tıklayın ve Şimdi yedekle buton.

UpdraftPlus ile Yedekleme

Yedeklemek istediğiniz dosyaları / veritabanını seçmeniz istenecek kalıcı bir açılır pencere görünecektir.

Yedek Açılır Pencere

Tıkla Şimdi yedekle düğmesini tıkladığınızda ekranınızda yedekleme ilerleme çubuğu görünür. WordPress dosyalarınızın boyutuna bağlı olarak biraz zaman alacak.

Yedekleme ilerleme çubuğu

Yedek dosyalarınız da seçtiğiniz uzak konuma yüklenir.

UpdraftPlus ile Yedekleme Dosyalarınızı Geri Yükleme

UpdraftPlus ile yedeklemenizi geri yüklemek, yedeklemenin kendisini oluşturmak kadar kolaydır.

Tek bir tıklamayla yedeklemenizi geri yükleyebilirsiniz.

Aşağıdaki durumlarda yedeklemenizi geri yükleyebilirsiniz:

  • WordPress siteniz saldırıya uğradı.
  • web siteniz çöktü ve bir ölüm beyaz ekran.
  • Yeni bir alanda yeni bir başlangıç ​​yapmak istiyorsunuz.

Geri yüklemek için şu adrese gitmeniz gerekir: Ayarlar »UpdraftPlus Yedekleri sayfanıza girin ve Onarmak buton.

Seni Mevcut Yedeklemeler sekmesini açın ve mevcut yedekleri aramak için WordPress’te / wp-content / updraft / klasörünü tarayın.

Not: Bu web sitesi dosyalarını sildiyseniz, mevcut yedekler kalmayacak.

Daha sonra WordPress sitenizi manuel olarak geri yüklemek için yedekleme dosyalarını bilgisayarınızdan yükleyebilirsiniz..

Yedek dosyaları yükle

Yedekleri yüklemek için bir uzak depolama konumu ayarladığınızdan, UpdraftPlus uzak depolamayı otomatik olarak tarar ve mevcut yedeklemeleri gösterir.

Tıklamanız gerekecek Onarmak istediğiniz yedeklemenin yanındaki düğme.

Uzak depolama biriminden yedeklemeyi geri yükleme

Yedeklemeden neyi geri yüklemek istediğinizi soran bir açılır pencere açılır. Mevcut tüm seçenekleri seçin ve Onarmak buton.

WordPress dosyalarını geri yükleme

WordPress dosyalarınız uzak depolama konumunuzdaki kullanılabilir yedeklemeden geri yüklenecek.

Hem UpdraftPlus hem de BackupBuddy eklentileri, WordPress sitenizin otomatik ve manuel yedeklemelerini kolayca oluşturmanıza yardımcı olabilir. Bir kaza, güvenlik ihlali vb. Nedeniyle veri kaybı meydana geldiğinde yedeklemeler kullanışlı olur. Yedekleme ayarlasanız bile, saldırı ve güvenlik tehditlerinin kurbanı olabilirsiniz.

Sitenizi bilgisayar korsanlarından, kötü amaçlı yazılım saldırılarından ve diğer tehditlerden korumak için Sucuri’yi kullanmanızı öneririz. Daha fazla bilgi için Sucuri incelememizin tamamını da okumalısınız.

Bu makalenin WordPress sitenizi kolayca yedeklemenize yardımcı olacağını umuyoruz. Bu makaleyi beğendiyseniz, yeni başlayanların sitenizi hızlı bir şekilde oluşturması için en iyi web sitesi oluşturucuları için uzman seçimlerimizi de kontrol etmek isteyebilirsiniz..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me