WordPress Sitenizi Yedeklemenin Önemi

Web sitenizi düzenli olarak yedeklemek çok önemlidir. Her deneyimli web sitesi sahibi bunu biliyor. Ne yazık ki, birçok yeni WordPress kullanıcısı gerektiği kadar ciddiye almıyor. Bu bazen her şeyin yoluna gireceği varsayımına bağlıdır. Diğerleri dosyalarını yedeklemeye baktı ve çok zaman alıcı veya çok maliyetli olduğuna karar verdi. Gerçekte, web sitenizle ilgili bir şeyler ters giderse, her şeyi kaybedebilirsiniz.


Web sitesi sahiplerinin bir şeyler ters gidene kadar yedekleri ciddiye almaları nadir değildir. Asla unutmadıkları zor bir derstir. Akıllıysanız, web sitenizi en baştan yedekleme alışkanlığına sahip olacaksınız..

Bu makalede, WordPress web sitenizi yedeklemenin neden bu kadar önemli olduğunu inceleyeceğiz.

Sunucu Kesintileri

Dünyadaki hiçbir hosting şirketi% 100 çalışma süresi ve güvenilirlik sunamaz. En iyi WordPress hosting şirketleri bile veri merkezlerinde ciddi problemler yaşamıştır. Müşteriler bu süre boyunca günlerce düzensiz kesinti ve sorunlar yaşayabilir.

Bir sunucunun çalışmamasının birkaç nedeni vardır. Örneğin 2007’de RackSpace’in gücü, bir kamyon elektrik jeneratörlerinden birine çarptığında tamamen kesildi. Yazılım kesintileri, sabit disk arızaları veya sunucu yapısındaki değişiklikler gibi diğer kesintiler.

Bir sunucu çöktüğünde, hosting şirketi genellikle (ancak her zaman değil) verilerini alabilir. Ancak, web sitesi verileriniz alınabilse bile, web sitenizin birkaç günlük eski bir sürümüne geri dönmeniz gerekebilir. Bu nedenle, barındırma şirketiniz çöktüğünde, potansiyel olarak birkaç günlük işinizi kaybedebilirsiniz.

WordPress Web Siteleri Hacking’e Karşı Savunmasızdır

WordPress, çevrimiçi içerik yayınlamak için açık arayla en çok kullanılan içerik yönetim sistemidir. Belki de bu yüzden bilgisayar korsanları ve spam gönderenler tarafından bu kadar sık ​​hedeflenir. Araştırıldığı gibi, saldırıya uğramış WordPress web sitelerinin% 39’u yazılımın eski bir sürümünü kullanıyordu. Web sitenizde bir güvenlik eklentisi kullansanız bile, web sitenize kötü amaçlı yazılım veya virüs enjekte etme riski hala vardır..

Birisinin web sitenize bulaştığını bile bilmiyor olabilirsiniz. Bilgisayar korsanlarının kullandığı yaygın tekniklerden biri, şablon dosyalarınızdan birinin kendi koduyla üzerine yazılmasıdır. Bu, binlerce spam e-posta göndermek için web sitenizi kullanma gibi bir dizi farklı şey yapmalarını sağlar. Sonuç olarak, sunucunuz spam monitörleri tarafından kara listeye alınacak ve web sitelerinizden gönderdiğiniz e-postaların hiçbiri alınmayacak.

Ne kadar Deneyimli Olduğunuz Önemli Değil: Hatalar Olur

Birkaç yıldır çevrimiçi çalışan deneyimli web sitesi sahipleri bile zaman zaman hata yapıyor. Yanlış dosyaların üzerine yazılabilir veya silinebilir. Veya küçük bir hata içeren basit bir MySQL komutu, çok sayıda verinin yanlış güncellenmesine neden olabilir.

Ayrıca kontrol edin: Bir WordPress Geliştiricisi Nasıl Kiralanır

Hatalar her gün gerçekleşen bir şey değildir, ancak gerçekleştiklerinde, sahip olduğunuz son yedeklemelerden memnun kalacaksınız..

Yedeklemeler için Yalnızca Hosting Şirketinize Güvenemezsiniz

Birçok web sitesi barındırma şirketi, web sitenizin günlük veya haftalık yedeklerini sunar. Bir şeyler ters gittiğinde, web sitenizin son çalışan sürümünün bir kopyasını almanızı sağlar. Çoğu hosting şirketi, web sitenizin düzgün çalıştığı bir noktaya tüm web sitenizi geri alabilir. Aynı sunucuda barındırılan yüzlerce başka web sitesi olduğu için paylaşılan barındırma planlarının her zaman bu özelliği sunamayacağını unutmayın..

Web sitelerinizin hosting şirketiniz tarafından günlük olarak yedeklenmiş olması aklınıza bir parça getirebilir, ancak tek yedekleme çözümünüz olarak sadece barındırma şirketinize güvenmek tehlikelidir. Barındırma şirketleri yedekleme sistemleri her zaman kurum içinde. Daha önce belirtildiği gibi, barındırma şirketleri elektrik sorunları, sürücü arızaları ve daha fazlası nedeniyle kesintilere uğrayabilir. Dolayısıyla, yedeklemeniz aynı konumda barındırılıyorsa, bir kesinti sırasında yedeklemeniz de kaybolabilir.

Akıllı Olun ve Sıkça Yedekleyin

Web sitelerinizi düzenli olarak yedeklemeniz önemlidir. Özellikle web siteniz çok fazla depolama alanı kullanıyorsa, kişisel bilgisayarınıza her gün yedekleme her zaman pratik değildir. Daha pratik bir çözüm, dosyalarınızı yedeklemek için harici bir hizmet kullanmaktır.

Web sitenizin sıkıştırılmış bir sürümünü sunucunuza yedekleyecek bir dizi WordPress yedekleme eklentisi vardır. Yedekleme dosyası ana barındırma paketinizde saklanacağı için barındırma şirketiniz günlük yedeklemeler sunuyorsa bunu yapmanın gerçek bir yararı yoktur. Dolayısıyla, web siteniz çevrimdışı olursa yedekleme dosyasına erişemezsiniz.

WordPress sitenizi yedeklemek için BackupBuddy kullanmanızı öneririz. Yedeklemelerinizi otomatik olarak planlamanızı ve doğrudan bulutta depolamanızı sağlar. Daha fazla seçenek için uzman WordPress yedekleme eklentileri listemize de bakabilirsiniz..

Web sitenize geçmişte kötü bir şey olmadığı için, gelecekte kötü bir şey olmayacağını düşünerek aldanmayın. Olaylar genellikle en az beklediğiniz zaman meydana gelir. Yaptıklarında, zaman alıcı, stresli ve maliyetli olduklarını çabucak öğreneceksiniz. Akıllı olun ve WordPress web sitenizi sık sık yedekleyin. Yaptığın için mutlu olacaksın.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map