WordPress’te Online Pazar Nasıl Yapılır (2020)

nasıl wordpress oluşturmak için


WordPress’te bir çevrimiçi pazar oluşturmak ister misiniz??

Çevrimiçi bir pazar oluşturmak, çevrimiçi para kazanmanın en iyi yollarından biridir. Doğru stratejilerle hızlı bir şekilde zengin olma planı olmasa da, çevrimiçi bir pazarla sağlam bir gelir elde etmek tamamen mümkündür.

Bu makalede, WordPress’te nasıl çevrimiçi bir pazar oluşturacağınızı göstereceğiz.

Çevrimiçi Pazar Yeri Nedir??

Çevrimiçi bir pazar, kullanıcıların bir satıcı olmasına ve ürünlerini satılık olarak listelemesine olanak tanıyan bir tür e-Ticaret web sitesidir. Pazar yeri sahibi olarak herhangi bir envanteriniz yok. İşletmeniz, kullanıcıların ürünlerini web sitenizde listelemelerine izin vermek ve işlemi kolaylaştırmaktır.

Pazar yerinizdeki her satış için belirli bir komisyon kazanarak para kazanabilirsiniz.

eBay, çevrimiçi pazarın mükemmel bir örneğidir.

Online Pazar Yapmanın Maliyeti?

Fiziksel bir pazar milyonlarca dolara mal olacak ve kurulması yıllar alacaktır. Ancak, bir çevrimiçi pazar bir saatten daha kısa bir sürede kurulabilir ve maliyeti 6,95 $ / ay gibi düşük.

Çevrimiçi bir pazar oluşturmak için ihtiyacınız olacak araçlar ve maliyetlerinin ne olduğunu görelim:

 1. Alan adı ($ 14.95 / yıl): Alan adı, web sitenizin İnternet üzerindeki Google.com veya IsItWP.com gibi adresidir. Web sitenize erişmek için ziyaretçileriniz tarayıcılarına yazdığı şeydir.
 2. ağ sağlayıcısı (13,99 $ / ay): Web barındırma, insanların web sitelerinin içeriğini ve dosyalarını depoladığı yerdir. Birisi web adresinizi (alan adı) yazdığında, web barındırma sunucunuzda depolanan web sitesi dosyalarına yönlendirilir.
 3. WordPress (ücretsiz): WordPress, bir pazar yeri de dahil olmak üzere her türlü web sitesi oluşturmak için en güvenilir ve popüler platformdur.
 4. WooCommerce (ücretsiz): WooCommerce, WordPress için dünyanın en büyük e-ticaret eklentisidir.
 5. WC Wendors eklentisi (ücretsiz): WooCommerce için bir e-Ticaret web sitesini tam teşekküllü bir pazara dönüştüren # 1 pazar eklentisi.
 6. SSL sertifikası ($ 6.67 / ay): SSL, adres çubuğuna yeşil bir asma kilit simgesi ekleyerek müşterilerinize web sitenizin bir çevrimiçi işlemi işlemek için güvenilir olduğunu söyler.

Bu, bir web sitesi oluşturmanın toplam maliyetinin yılda yaklaşık 263 dolara, yani 22 dolara mal olacağı anlamına gelir. Başlarken, bu biraz pahalı gibi görünüyor. Bu nedenle kullanıcılarımıza ihtiyaç duydukları her şeyi 6,95 $ / ay karşılığında sunmak için Bluehost ile bir anlaşma müzakere ettik. Yıllık ödeme yapın ve Bluehost’ta daha fazla tasarruf edin.

Bluehost-WooCommerce-başvurmak

Bluehost, WordPress.org tarafından resmi olarak önerilen bir WordPress barındırma sağlayıcısıdır. Çok çeşitli barındırma seçenekleri sunarlar, ancak çevrimiçi bir pazar için, bir pazar için ihtiyacınız olan her şeyle birlikte gelen WooCommerce barındırmalarını öneririz..

Bu Özel Bluehost Teklifini Al »

Adım 1: WordPress ile Çevrimiçi Mağaza Oluşturma

İlk olarak, WooCommerce kullanarak WordPress’te çevrimiçi mağaza oluşturma hakkında adım adım kılavuzumuzu takip etmeniz gerekir..

WooCommerce güçlü bir eklenti olsa da, tek bir satıcı mağazası oluşturur ve yalnızca siz ürün ekleyebilirsiniz. Bu mağaza satıcıların kaydolmasına izin vermiyor, bu da çevrimiçi mağazanızı bir pazara dönüştürmek için bir eklentiye veya eklentiye ihtiyacınız olacağı anlamına geliyor.

Adım 2: Eklenti Kullanarak Mağazanızı Pazara Dönüştürme

Çevrimiçi mağazanız hazır olduğunda, devam edip WC Bayileri Eklenti. Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl yükleneceği ile ilgili makalemize göz atmalısınız..

WC Satıcıları eklentisi, tek satıcı çevrimiçi mağazanızı çok satıcılı bir pazara dönüştürmek için bir eklenti olarak çalışacaktır. Ayarladıktan sonra, satıcılar kaydolabilir, ürünlerini ekleyebilir ve web sitenizden çevrimiçi satış yapabilir.

Yönetici olarak, satıcıları ve pazarı kontrol edebilirsiniz. Eklenti, satışlar, ürün kategorileri, ödeme ağ geçitleri ve daha fazlası için bir komisyon yüzdesi belirlemenize olanak tanır.

Etkinleştirildikten sonra, WC Satıcıları »Ayarlar web sitenizde değişiklik yapmak için sayfa.

WC Satıcıları ayarları

Genel ayarlarda aşağıdaki seçenekleri bulacaksınız:

 • Satıcı kayıtlarına izin ver
 • şartlar & koşullar onay kutusu
 • Manuel satıcı onayı
 • Bir satıcı bağlantısı olun

Başka ayarlar da var. Pazar yerinizde etkinleştirmek istediğiniz seçenekleri belirleyebilirsiniz.

Not: Diğer ayarlar için diğer sekmelere geçmeden önce Chan Değişiklikleri Kaydet ’düğmesini tıklayın.

Bundan sonra, satıcıların komisyon ayarlarını eklemek için “Komisyon” sekmesine geçebilirsiniz. Bu alana eklediğiniz yüzde, satıcılara satışları için ödenen tutar olacaktır.

komisyon

Ayrıca her satıcı ve ürün için ayrı bir komisyon yüzdesi ekleyebilirsiniz..

Artık satıcıların izinlerini yönetmek için “Yetenekler” sekmesine gidebilirsiniz. Genel yetenek ayarlarında, satıcıların ürün eklemesine / düzenlemesine, ürünleri onay almadan doğrudan pazara sunmasına, siparişleri görüntülemesine ve dışa aktarmasına ve kullanıcı arabirimi satış raporlarını içeren birden fazla seçenek bulunur..

Yetenekleri

Yetenekler sekmesi altındaki “Ürünler” ayarlarına geçerseniz ürün türleri, tür seçenekleri, ürün verileri sekmeleri ekleyebilir ve satıcıların öne çıkan ürünler eklemesine izin verebilirsiniz.

Ürün özellikleri

Ardından, bir satıcının aldıkları bir sipariş için neleri görmesi gerektiğini yapılandırmak için “Siparişler” ayarlarına gidebilirsiniz. Satıcıların sipariş notlarını görmesine, sipariş notları eklemesine, müşterilerin adını, gönderim adının, adreslerinin ve daha fazlasının görünmesine izin veren birden fazla ayar vardır..

Satıcıların siparişleri için görmesini istemediğiniz ayarların işaretini kaldırabilirsiniz.

Sipariş özellikleri

Satıcıların yetenek ayarlarını yaptıktan sonra, ‘Görüntü’ sekmesine gidebilirsiniz.

Satıcılar için sayfalar oluşturmak için özel ayarlara sahiptir. Sayfa oluşturmak için şu adrese gidebilirsiniz: Sayfalar »Yeni Ekle WordPress’e girin ve her bir açılır listeye verilen kısa kodları ekleyin.

Sayfa kısa kodlarını görüntüle

Bu kısa kodlarla sayfalar oluşturduktan sonra, ‘Görüntü’ sekmesi altındaki sayfaları seçmeye geri dönmeniz yeterlidir.

Aynı sayfada ‘Mağaza Ayarları’na gidin ve satıcı mağazası URL’si, görüntülü mağaza başlığı şablonu, görüntülü mağaza adı vb. Gibi satıcının mağaza seçeneklerini değiştirin..

Mağaza ayarları

Bundan sonra, ‘Ödemeler’ sekmesine gidebilirsiniz. Çevrimiçi pazarlarda deneyiminiz varsa, satıcıların haftalık, iki haftalık ve aylık net.

Ancak, önerilen yol ödemeleri manuel olarak temizlemektir. Bu arada, ürün incelemelerini izleyebilir ve müşterilerin geri ödeme taleplerini işleyebilirsiniz.

Ödemeler

Ayrıca ücretli eklentiler WC Satıcılarından satıcılara otomatik ödemeler ayarlamak için. Bu eklenti Stripe, Escrow, MangoPay ve daha fazlasını destekler.

Her ödeme yönteminin kendi ayarları vardır. Bir ödeme ağ geçidi seçtikten sonra, ödemelerin sorunsuz bir şekilde işlemesi için API anahtarlarınızı girmeniz gerekebilir.

Bu, WC Satıcıları eklentisi ayarlarını tamamlar. Müşteriler için hesap yönetimini etkinleştirmek için WooCommerce ayarlarına dönün.

3. Adım: Müşterilerin Hesap Oluşturmasına İzin Verme

Sadece WooCommerce »Ayarlar sayfa. ‘Hesaplar ve Gizlilik’ sekmesi altında, hesap oluşturmak için tüm ayarları seçmeniz gerekir.

Hesap oluşturma

En alta kaydırın ve “Değişiklikleri Kaydet” düğmesini tıklayın.

4. Adım: Gezinme Menünüze Hesaplar Sayfası Ekleme

Ardından, navigasyon menünüze hesap kaydı seçeneğini koyabilirsiniz. Müşteri kayıt işlemini kolaylaştıracak ve tüm kullanıcılarınız hızlı bir şekilde kaydolabilir.

Ziyaret etmeniz gerekiyor Görünüm »Menüler Hesabım ve Checkout sayfalarını gezinme menünüze eklemek için sayfa.

Menü ayarları

Bu sayfaları ekledikten sonra devam etmek için ‘Menüyü Kaydet’ düğmesini tıklayın.

Account Hesabım ’sayfası yoksa, devam edin ve Account Hesabım’ başlıklı yeni bir sayfa oluşturun. Bu kısa kodu sayfaya eklemeniz gerekir:

[Woocommerce_my_account]

5. Adım: Çevrimiçi Pazarınızı Çalıştırın ve Yönetin

Çevrimiçi pazar yeriniz hazır olduğunda, yeni bir hesap oluşturarak, beklemede olan satıcı isteklerini onaylayarak ve daha fazlasını yaparak her şeyin beklendiği gibi çalışıp çalışmadığını test edebilirsiniz..

Satıcılar bir hesap için kaydolabilir ve web sitenizden hesaplarına giriş yapabilir.

Tedarikçi kaydı

Giriş yaptıktan sonra, satıcılar ürünlerini çevrimiçi pazara ekleyebilirler. Siparişlerini, satış raporlarını ve diğer ayrıntıları görüntülemek için mağazalarını kurmaları gerekiyor.

Tüm satıcılar ayrıca, seçtikleri ödeme ağ geçidine göre ödeme almak için ödeme bilgileri sağlamalıdır. Manuel ödeme işlemleri için satıcıların banka hesap bilgilerini göndermeleri gerekir.

ödeme detayları

Ayrıca, satıcılar tarafından gerçekleştirilen işlemler hakkında birden fazla e-posta bildirimi alırsınız. Ürün istekleri için bildirimler içerir. Çevrimiçi pazarda tam kontrol sahibi olduğunuz için bir ürünü onaylayabilir, düzenleyebilir veya silebilirsiniz.

Ayrıca, e-Ticaret pazarınızın performansını artırmak için bu makalelere göz atmanızı öneririz:

 • WooCommerce için Google Analytics e-Ticaret izlemeyi kurma
 • Çevrimiçi pazarınız için en iyi WooCommerce temaları
 • Multivendor Marketplaces için En İyi e-Ticaret Platformları

Bu kadar.

Bu kılavuzun, WordPress’te nasıl çevrimiçi bir pazar oluşturabileceğinizi öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz. Ayrıca en iyi e-ticaret barındırma şirketleri ile ilgili makalemize göz atmak isteyebilirsiniz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map