WordPress’te Özel Bir Airtable Form Nasıl Oluşturulur

airtable formu, wp airtable formu, wpforms ve zapier


WordPress web sitenizde özel bir Airtable formu oluşturmak istiyorum?

Airtable, bir kod satırı yazmanıza gerek kalmadan özel e-tablo uygulamaları oluşturmanıza olanak tanıyan bir bulut hizmetidir. Airtable formu, kullanıcı bilgilerinizi Airtable tabanına kaydetmeyi kolaylaştırır.

Bu makalede, WordPress için nasıl özel bir Airtable formu oluşturacağınızı göstereceğiz.

WordPress’te Neden Özel Bir Airtable Form Oluşturulur?

Yayınlanabilir formlar, kısa sınavlar ve anketler düzenleyen, müşteri bilgilerini toplayan, ürün planlaması, içerik takvimi planlaması vb. Yapan web siteleri için mükemmeldir..

Airtable, uzun tablo formlarında bilgi toplamayı kolaylaştırır.

Temel olarak, veritabanınızda bilgi depolamak için kullanılabilen görsel olarak çarpıcı e-tablolar oluşturabilirsiniz. Bununla birlikte, bu formlardaki tüm veriler elbette sıkıcı bir görev olan manuel olarak girilmelidir. Bu sorunu çözmek için bir WordPress formu oluşturabilir ve Airtable hesabınıza entegre edebilirsiniz.

WordPress’te Özel Bir Airtable Form Nasıl Oluşturulur

WordPress sitenizde özel bir Airtable formu oluşturmanın en iyi yolu, WPForms eklentisi. WPForms, dakikalar içinde her türlü formu oluşturmanıza izin veren en iyi ve en popüler WordPress form oluşturucu eklentisidir.

WPForms

Hemen kullanıma hazır birkaç güzel şablon sunar. Bu formları ödemeleri toplamak, spam gönderilerini önlemek, coğrafi konum eklemek ve çok daha fazlasını yapmak için de kullanabilirsiniz. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek için WPForms hakkındaki incelememizi okuyun.

Bu eklentinin özelliklerinden biri, formu Zapier kullanarak Airtable hesabınıza bağlamanıza izin vermektir. Zapier, Airtable, Google Takvim, Slack, Gmail, vb.Dahil olmak üzere web üzerindeki 1.500’den fazla uygulamaya bağlanan bir uygulamadır..

Formunuzu Airtable’a bağladığınızda, formdaki tüm bilgiler otomatik olarak Airtable hesabınıza eklenir. Bilgilerinizi kaydetmenin hızlı ve basit bir yolu değil mi? Şimdi WordPress’te özel bir Airtable formunun nasıl oluşturulacağını kontrol edelim.

Adım 1: WPForms ile WordPress Formu Oluşturma

Formunuzu oluşturmaya başlamak için, önce formunuzu yüklemeniz ve etkinleştirmeniz gerekir. WPForms eklentisi Web sitenizde. Etkinleştirildikten sonra şu adrese gidin: WPForms »Yeni Ekle form oluşturmak.

Şimdi Basit İletişim Formu seçeneği. Form adı alanına formunuza bir ad da ekleyebilirsiniz..

WPForms Builder, Airtable formları

Basit formda Ad ve E-posta Adresi gibi bazı temel alanlar bulunur. Alanları ekranınızın sol tarafından sürükleyip bırakarak bu forma daha fazla alan ekleyebilirsiniz. Daha fazla bilgi istiyorsanız, basit bir iletişim formunun nasıl oluşturulacağına ilişkin kılavuzumuza göz atın.

Formunuzu özelleştirmeyi tamamladıktan sonra, bu formun bildirim ve onay ayarlarında değişiklik yapabilirsiniz. Son olarak, Kayıt etmek düğmesine basın, böylece ayarlarınızı kaybetmezsiniz.

Adım 2: Airtable Entegrasyonu için Zapier Eklentisini Yükleme

Bir sonraki adımda, Zapier eklentisini yükle. Zapier ile formunuzu aynı anda 2’den fazla uygulamaya bağlayabilirsiniz.

Burada formumuzu Airtable’a bağlamak için Zapier’i kullanacağız. Zapier’i kurmak için şu adrese gidin: WPForms »Eklentiler. Şimdi eklentiyi aramak için arama alanını kullanın.

Bulduktan sonra, Eklentiyi Yükle buton. Şimdi WPForms ayarları sayfasına gidin ve bütünleşme sekmesi. WPForms’unuzu Zapier hesabınıza bağlamak için kullanılacak Zapier API anahtarınızı burada bulacaksınız.

Bu sayfada, Zapier logosunu görebilirsiniz. API anahtarını bulmak için üzerine tıklayın. Bu sayfayı açık tutun. Aşağıdaki adımda bu API’ya ihtiyacımız olacak.

Zapier API'sı

3. Adım: Zap’ı oluşturma

Zap, iki veya daha fazla çevrimiçi uygulamayı aynı anda çalıştırabileceğiniz ve bağlayabileceğiniz otomatik bir görevdir. Ancak bunun gerçekleşmesi için önce bir Zapier hesabı oluşturmanız gerekir. Yeni bir sekme açın ve bir Zapier hesabı oluşturun.

Bunu yapmak için Zapier resmi web sitesi ve tıkla kaydol. Ardından kaydolmak için e-posta adresinizi kullanabilirsiniz.

Zapier, wpforms entegrasyonu, airtabe formları

Zapier kontrol panelinize girdikten sonra Zap Yap buton.

Şimdi iki şeyi yapılandırmalısınız:

  • Tetikleyici Uygulamasını Yapılandırma
  • Bir Eylem Uygulamasını Yapılandırma

Onlara adım adım bakalım.

4. Adım: Tetikleyici Uygulamasını Airtable için Yapılandırma

Zap, her özel eylemin gerçekleşmesi için bir tetikleyiciye ihtiyaç duyar. Burada WPForms’u tetikleyici uygulaması olarak yapılandırmamız gerekecek. Tıkladığınızda Zap Yap düğmesini tıkladığınızda yeni bir ekrana yönlendirilirsiniz. Bu sayfada, WPForms’u aramak için arama alanını kullanabilirsiniz. Bulduktan sonra, bir sonraki adıma geçmek için tıklayın.

WPForms'u zapier'e entegre etme

Bir sonraki adımda, Devam et buton.

wpfrms'yi zapier'e entegre etme

Artık WPForms hesabınıza giriş yapmanız gereken yeni bir ekran göreceksiniz. Tıkladıktan sonra WPForms’ta oturum açın düğmesini tıkladığınızda web sitesi adresinizi ve 2. adımda ihtiyaç duyduğumuz API anahtarını girebileceğiniz yeni bir pencere açılır penceresi görürsünüz. Bu ayrıntıları girdikten sonra, Evet devam et buton.

WPForms eklentinizin cihazınıza eklendiğini göreceksiniz. WPForms Hesabını Seçin sayfa. Şimdi Zapier hesabının WPForms eklentinize düzgün bir şekilde entegre edilip edilmediğini kontrol etmek için ekranınızdaki Test düğmesine tıklayın.

Bir başarı mesajı alırsanız, devam etmek için Kaydet + Devam düğmesine tıklamanız gerekir. Şimdi Zapier WPForms eklentisi hesabınızla oluşturduğunuz tüm formları alabilir. Açılır oku kullanarak daha önce oluşturduğunuz formu seçin ve Devam et buton.

Şimdi, Zapier formunuzun tüm girdilerini alacaktır. WPForms ve Airtable arasındaki bağlantıyı sınamak için form girişlerinden herhangi birini seçin. Tıkla Devam et devam etmek için düğme.

Adım 5: Action Uygulamasını Yapılandırma

Bu adım bir öncekinin devamıdır ve burada eylem uygulamasını yapılandıracağız. Bunun için aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterilen bağlantıya tıklayın.

Zapier ayarları

Artık açılır oku kullanarak Airtable uygulamasını seçebilirsiniz.

Airtable action uygulamasını seçin

Şimdi Airtable işlemini seçmeniz istenecek. Burada birkaç seçeneğiniz olacak. İhtiyacınız olan seçeneği seçin. Şimdi kayıt oluştur seçeneğini belirleyelim. Adımları tamamlamak için Kaydet + Devam buton.

Bir sonraki adımda, Bir Hesap Bağlayın Airtable hesabınızı Zapier’e bağlamak için düğmesini tıklayın. Şimdi ekranda Airtable API anahtarınızı girmenizi isteyen bir açılır pencere görünecektir. Airtable API’nızı almak için yeni bir sekme açın ve Airtable hesabınıza giriş yapın. API’nızı Hesaba Genel Bakış altında bulabilirsiniz. Sağ üst köşedeki profil resminizi tıklamanız ve Hesap özeti.

API Yayınlanabilir

Metin kutusunu tıklayarak API’yı görüntüleyebilirsiniz. Şimdi bu API’yı kopyalayıp Zapier pencerenize yapıştırın.

Bir kez bitti vurmak Evet devam et buton. Artık Airtable hesabınızın şu hesaba eklendiğini göreceksiniz: Airtable Hesabını Seçin sayfa. Şimdi tıklayın Ölçek düğmesi ile Zapier ve Airtable hesaplarınız arasındaki bağlantıyı test edin.

6. Adım: Airtable Şablonunu Kurma ve Test Etme

Son adım, Airtable şablonunu ayarlamak ve test etmektir. Airtable şablonlarını Airtable hesabınızın üst kısmındaki Şablonlar sekmesini tıklayarak bulabilirsiniz.

airtable şablonları

Bir şablon seçmek için, önce bir taban seçmeniz gerekir. Haydi seçelim Kullanıcı Araştırması bu öğretici için temel olarak. Şablonumuz şöyle görünür.

wordpress için airtable base

Zapier, alanlar için Özel Airtable formunuzdaki verileri alır. Bu alanların her biri düzenlenebilir. Tamamlandığında, aşağı kaydırın ve Devam et buton. Bir sonraki adımda, WPForms ve Airtable bağlantınızı kontrol edebilirsiniz. Testi Airtable’a Gönder buton.

Şimdi Airtable hesabınızdaki test formu girişi ile yeni bir kişi oluşturulacak. Kişinin oluşturulup oluşturulmadığını onaylamak için Airtable hesabınıza giriş yapabilirsiniz. İşlem tamamlandıysa Zapier hesabınıza dönebilir ve Bitiş düğmesine basın. Ekranınızı aşağı kaydırın ve ekranın Zap’ınız seçeneği. Ayrıca Zap’ınıza bir ad da ekleyebilirsiniz.

zap adı

Artık bir kullanıcı tarafından bir form gönderildiğinde, bilgiler otomatik olarak Airtable hesabınıza eklenir.

Adım 7: Airtable Form’u WordPress’e Gömme

Form hazır olduğunda, web sitenize kolayca yerleştirebilirsiniz. Yazılarınıza, sayfalarınıza veya kenar çubuklarınıza yerleştirebilirsiniz. Formunuzu gömmek için şu adrese gidin: Sayfalar »Yeni Ekle. Şimdi formunuza bir ad ekleyin ve ‘+’ blok eklemek için işaret. Şimdi en çok kullanılan bloklar bölümünden WPForms’u seçin.

wpforms yerleştir

Burada açılır oku tıklayın ve yeni oluşturduğunuz formu seçin. WPForms eklentisi.

Formunuz artık sayfa düzenleyicisine eklenecek. Son adım formunuzu yayınlamaktır. Bunu yapmak için Yayınla düğmesine bastığınızda formunuz hemen yayınlanacak.

Formu yayınla, WPForm

İşte bu kadar. Özel Airtable formunuz başarıyla oluşturuldu. Bu makalenin size yardımcı olacağını umuyoruz. E-posta bülteninin nasıl oluşturulacağını da kontrol etmek isteyebilirsiniz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map