WordPress’te SMTP Nasıl Kurulur ve Yapılandırılır (Adım Adım)

smtp, wp mail smtp kurulum ve yapılandırma


WordPress web sitenize e-posta gönderme veya alma konusunda sorun mu yaşıyorsunuz? E-posta dağıtım hatası WordPress’te sık karşılaşılan bir sorundur.

WordPress varsayılan olarak e-posta göndermek için PHP posta () işlevini kullanır. Ancak sorun, birçok WordPress barındırma sunucusunun bu işlevi kullanacak şekilde yapılandırılmamış olmasıdır. Bu nedenle, e-postalarınızın birçoğu spam klasörlerine inebilir veya hiç teslim edilmeyebilir.

Bu, işletmenizin başarısı için endişe kaynağı olabilir. Ancak iyi haber, sitenizde bir SMTP sunucusu kurarak ve yapılandırarak bu sorunun kolayca çözülebilmesidir..

SMTP veya Basit Posta Aktarım Protokolü, farklı sunucular arasında e-posta mesajları göndermek için bir iletişim protokolüdür. Mail Transfer Agent ile yakından çalışır ve iletişiminizin doğru bilgisayara ve doğru e-posta gelen kutusuna gönderilmesini sağlar. İletişiminizin bir parçası olarak kullanıldığında, iletilerinizin iletilmeme olasılığı büyük ölçüde azaltılır.

E-postalarınızın başarılı bir şekilde teslim edilmesini sağlamak için tercih edilen başka bir yol da Sendgrid, MailGun, vb. Gibi üçüncü taraf bir e-posta hizmetini kullanmak olabilir..

Bu nedenle, birçok kullanıcı, üçüncü taraf bir e-posta hizmetine gitmek yerine, ne kadar güvenilir ve uygun maliyetli olduğu için bir SMTP sunucusu kurmayı tercih eder..

Bu makalede, SMTP’yi nasıl kuracağınızı ve yapılandıracağınızı ve iletişimlerinizi nasıl daha sorunsuz hale getireceğinizi öğreteceğiz. Öyleyse başlayalım.

WordPress’te SMTP Ayarlama ve Yapılandırma

Yapmanız gereken ilk şey, bir eklenti yüklemek WP Mail SMTP.

WP Mail SMTP

WP Mail SMTP eklentisi, WordPress sitenizin e-postayı gönderme şeklini iyileştirerek ve değiştirerek e-posta dağıtım sorunlarını kolayca çözer. Wp_mail () işlevini, uygun SMTP ana bilgisayar kimlik bilgilerinin kullanıldığından emin olmak veya yerleşik bir SMTP posta sağlayıcısından yararlanmak için yeniden yapılandırır.

Eklentinin yerleşik SMTP posta sağlayıcılarından birini kullanırsanız, e-postalarınız sağlayıcının API’sı kullanılarak gönderilir. Bu, web sunucusu SMTP bağlantı noktasını engelliyor olsa bile e-postalarınızın yine de teslim edileceği anlamına gelir.

Şimdi bu eklentiyi nasıl kullanacağımıza bakalım. Ancak bundan önce, barındırma hizmetinizle bir e-posta hesabı oluşturmanız gerekir. Bluehost hizmetlerini kullanarak bunu nasıl yapacağınızı göstereceğiz.

1. Adım: Ana Makinenizle Bir E-posta Hesabı Oluşturma

Bu öğretici adına, cPanel’inizde nasıl bir e-posta adresi oluşturacağınıza bakacağız. Hesap sistemi yönetimi, kullandığınız barındırma hizmetine bağlı olarak biraz farklılık gösterebilir, ancak temel sistem çoğunlukla aynıdır.

Başlamak için, barındırma cPanel’inize giriş yapın ve Posta bölümü altında E-posta Hesapları »yeni oluştur

Bu size çok sayıda alanı olan bir form gösterecektir. Doldurun. Bu hesap WordPress e-postaları göndermek için kullanılacağından, [email protected] gibi bir e-posta hesabı oluşturmanızı öneririz..

Hesabınız oluşturulduktan sonra, e-postalarınızı göndermek için hesabınızı kullanabilirsiniz. Ancak bundan önce, barındırma sağlayıcınızdan iki önemli ayrıntıya ihtiyacınız olacak.

  • E-posta adresiniz için SMTP Ana Bilgisayarı
  • Güvenli giriş için SMTP Bağlantı Noktası

Bu bilgileri almak için barındırma hizmeti sağlayıcınızla görüşmeniz gerekir..

Adım 2: WP Mail SMTP’yi Yükleme ve Ayarlama

E-posta hesabınız ayarlandıktan ve hazır hale geldikten sonra, WordPress kontrol panelinize WP Mail SMTP eklentisini yüklemeniz gerekir. WordPress deposunda bulunan ücretsiz bir eklentidir.

Eklenti yüklendikten ve etkinleştirildikten sonra, WordPress kontrol panelinizde şu adrese gidin: WP Mail SMTP ekranınızın sol tarafında. Şimdi seçin Ayarlar »Genel. Buraya yeni oluşturduğunuz e-posta adresini girmeniz gerekiyor. Ayrıca, gönderen olarak göstermek istediğiniz adı girin. Adı eklemeyi atlarsanız, eklenti varsayılan adı WordPress olarak kullanır. Bu alanı eklediğinizden emin olun.

Sayfayı aşağı kaydırın, postanızı seçmek için bir seçenek bulacaksınız. Seçin diğer SMTP. Hemen üstünde, etiketli bir seçenek bulacaksınız dönüş yolu. Yanındaki kutuyu işaretleyin.

Dönüş yolu seçeneğini işaretleyerek, dönüş yolunu gönderen e-posta adresiyle eşleşecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Geri dönen ve teslim edilmeyen e-postalarınızı gerçekten izlemek istiyorsanız bu kutuyu işaretlemeniz önemlidir. Şimdi SMTP seçeneklerini ayarlamanıza olanak tanıyan daha fazla seçenek bulmak için ekranı aşağı kaydırın.

SMTP ayarları

Ana makine ve bağlantı noktası bilgilerini barındırma sağlayıcınızdan bulabilirsiniz. İdeal olarak, SMTP ana bilgisayarı mail.alanadiniz.com.tr’dir (alanadiniz.com.tr’yi kendi alan adınızla değiştirin). SMTP Bağlantı Noktası için, yaygın olarak 465 kullanılır. Bir sonraki seçenek şifrelemeyi seçmektir. Bu, hangisini kullandığınıza bağlı olarak SSL veya TLS’niz olabilir. Bu bilgileri doğru girdiğinizden emin olun, aksi takdirde bir hata alabilirsiniz.

Son olarak, kimlik doğrulama sekmesini değiştirin ve SMTP kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin. SMTP kullanıcı adınız için e-posta adresinizi kullanabilirsiniz. İşiniz bittiğinde, değişikliklerinizi kaybetmemek için ayarları kaydet düğmesine basın.

3. Adım: SMTP Ayarlarınızı Test Etme

Artık ayarlar yapıldığına göre, her şeyin yolunda olup olmadığını test edelim. Bunu altında yapabilirsiniz E-posta testi sekmesinin hemen yanında bulunan Genel ayarlar sekmesi.

Buraya test postalarını almak istediğiniz e-posta adresini girin. Tamamlandığında eposta gönder düğmesine basarak postaları gelen kutunuza alabilirsiniz. Eklenti şimdi yeni yapılandırdığımız SMTP ayarlarını kullanarak size bir e-posta mesajı gönderecek. Mesaj gönderilir gönderilmez, ekranınızda bir başarı mesajı göreceksiniz.

Ve bu kadar. Artık e-posta gönderme veya alma konusunda herhangi bir sorun yaşamamanız gerekir. Bu makalenin size yardımcı olacağını umuyoruz. Bu makaleyi beğendiyseniz, e-posta listenizi nasıl büyüteceğinizi de bilmek isteyebilirsiniz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map