WordPress’te Veritabanı Bağlantısı Kurma Hatası Nasıl Giderilir (Adım Adım)

WordPress'te Veritabanı Bağlantısı Kurma Hatası Nasıl Onarılır


WordPress sitenizde bir veritabanı bağlantısı kurarken bir hatayla mı karşılaşıyorsunuz? Bu hatanın arkasında birden fazla neden olabilir. Bazen beklenmedik bir şekilde görünür ve bu sorunu oluşturmak için sitenizde nelerin değiştiğini merak edebilirsiniz.

Artık merak etmeyin! Bu makalede, olası tüm nedenleri gidererek WordPress’te veritabanı bağlantınızı kuran hatayı nasıl düzelteceğimizi paylaşacağız.

Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata – Ne Zaman ve Neden?

Normalde, bu hata web siteniz bir veritabanı bağlantısı oluşturamadığı için oluşur. Ancak bir veritabanı bağlantısı kurmamasının nedeni herkes için farklı olabilir. İşte birkaç neden:

 • Web sunucunuz isteğinize yanıt vermiyor.
 • Sunucu çok fazla istek alıyor ve yanıt vermiyor.
 • Veritabanı giriş kimlik bilgileriniz yanlış veya eski.
 • Veritabanınız kötü amaçlı yazılım nedeniyle bozuk.
 • Veritabanınız, koddaki bir değişiklik veya otomatik bir WordPress güncellemesi nedeniyle bozuk.

Çoğu zaman web barındırma sunucunuzla ilgili bir sorun olduğunda bu hatayı alırsınız. Yine de başka birçok neden olabilir. Sitenizde neden olduğunu bilmediğiniz için sorun gidermeniz zor olabilir. Sorunu bulmak ve çözmek için size adım adım yol göstereceğiz.

Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hatayı Düzeltme

Başlamadan önce, veritabanınızın birden çok yedeğini oluşturmalı ve bunları farklı konumlarda depolamalısınız. Bu hatayı izleyemiyor veya düzeltemiyorsanız, yedeklemeyi yükleyerek ana konuya dönebilir ve yeni bir yaklaşımla tekrar deneyebilirsiniz.

Ayrıca WordPress sitenizi, temalarınızı ve eklentilerinizi güncel tutmanızı öneririz, böylece bir hata görme şansınız daha düşüktür. Ayrıca WordPress sitenizi düzenli olarak yedeklemelisiniz, böylece gerekirse geri yükleyebilirsiniz.

WordPress Yönetici Giriş Sayfanızı Kontrol Etme

Orada hangi hatanın görüntülendiğini görmek için WordPress yönetici giriş sayfanızı kontrol etmeniz gerekir. Bu hata, sitenizin ön ucundaki hataya benziyorsa, bir sonraki adıma geçin.

/ Wp-admin / sayfasında farklı bir hata varsa “Bir veya daha fazla veritabanı tablosu kullanılamıyor. Veritabanının onarılması gerekebilir ”, bir kod satırı eklemek için wp-config.php dosyanızı düzenlemeniz gerekir.

Wp-config.php dosyasını düzenlemek için WordPress sitenize bir FTP istemcisi ile giriş yapabilirsiniz. Önce bu kodu eklemeniz gerekir “Hepsi bu, düzenlemeyi bırak! Mutlu bloglar ” wp-config.php içindeki satır.

define (‘WP_ALLOW_REPAIR’, doğru);

Bu dosyayı düzgün kaydettiğinizden emin olun.

Kodu wp-config.php dosyasına ekledikten sonra şu adresi ziyaret edin: http://www.yoursite.com/wp-admin/maint/repair.php (replace www.yoursite.com web sitenizin URL’sini kullanarak) tıklayın..

Veritabanını onarmak için erişim elde etmek için WordPress yönetici hesabınıza giriş yapmanız gerekmez. Kodu wp-config.php dosyasına doğru bir şekilde eklerseniz, veritabanı sorununu onarmanıza yardımcı olur. Onarıldıktan sonra, wp-config.php dosyanızdan kodu kaldırabilirsiniz.

Sorun hala devam ediyorsa, başka bir çözüm aramak için bu kılavuzu daha fazla okuyabilirsiniz..

Sorunu Bulmak için WP-Config.php Dosyanızı Düzenleme

Wp-config.php dosyasının WordPress web sitenizi veritabanınıza bağlayan ana dosya olduğunu biliyor olabilirsiniz. Veritabanı giriş kimlik bilgilerinize sahiptir. Kök parolasını veya veritabanı kullanıcı parolasını değiştirdiyseniz, bu ayrıntıları wp-config.php dosyanızda da güncellemeniz gerekir. Wp-config dosyasındaki ayrıntıları değiştirmezseniz, veritabanı bağlantınızı kurarken bir hatayla karşılaşırsınız.

Veritabanı için giriş ayrıntılarının, WordPress veritabanınız için ayarladığınız gibi wp-config.php dosyasında aynı olduğundan emin olmanız gerekir.

define (‘DB_NAME’, ‘veritabanı adı’);
define (‘DB_USER’, ‘veritabanı-kullanıcı adı’);
define (‘DB_PASSWORD’, ‘veritabanı-parolası’);
define (‘DB_HOST’, ‘localhost’);

Bu kodda, DB_Name veritabanı adınızı temsil eder, DB_User veritabanının kullanıcı adınız, DB_Password veritabanı parolasıdır ve DB_Host ana bilgisayar değeridir.

DB_Host değerini şu şekilde ekleyebilirsiniz: localhost WordPress barındırma sağlayıcınız BlueHost, HostGator vb. ise Diğer barındırma şirketleri için destek ekiplerine başvurabilir veya bu kılavuzu kontrol edebilirsiniz. WordPress yapılandırma hileleri diğer ana bilgisayar değerlerini bulmak için.

WordPress sitenizi XAMPP veya MAMP gibi yerel bir sunucuda çalıştırıyorsanız, bu hatayı düzeltmek için DB_Host değerini localhost’tan IP’ye değiştirebileceğinizi de öğrendik.

define (‘DB_HOST’, ‘127.0.0.1:8889’);

Bu IP online web hosting şirketleri için farklı olabilir. WordPress’in yerel sunucudan canlı bir siteye nasıl aktarılacağıyla ilgili bu kılavuza da göz atmak isteyebilirsiniz..

Sorununuz hala çözülmediyse, hatayı düzeltmek için sunucu sonuna uygulanabilecek diğer olası çözümleri bulmak için aşağıdaki okumaya devam edin.

Web Hosting Sunucunuza Bakmak

Bazen beklenmedik bir şekilde çok fazla trafik alırsınız ve web barındırma sunucunuz isteklere yanıt vermeyi durdurur. İlk olarak, web sitenizi yavaşlatır ve ardından web sitenizi ziyaret etmeye çalışan kullanıcılara veritabanı bağlantısı kurulurken bir hata görüntüler. Bu çoğunlukla paylaşılan veya VPS barındırma ortamlarında gerçekleşir.

Doğrudan web barındırıcınızın destek departmanına başvurabilir ve bu sorunu kontrol edebilirsiniz. WPEngine ve Siteground gibi yönetilen barındırma şirketleri için destek ekibi hatayı hızlı bir şekilde düzeltmenize yardımcı olacaktır.

Bu hatayı sunucu sonunda kendiniz gidermek istiyorsanız, sorunu izlemek için MySQL sunucunuzda birkaç şeyi kontrol etmenizi öneririz.

İlk olarak, aynı sunucudaki diğer web sitelerine erişmeye çalışmalı ve iyi çalışıp çalışmadıklarını görmelisiniz. Başka web siteleri de aynı hatayı gösteriyorsa, MySQL sunucunuz bozuk.

Test için aynı sunucuda başka web siteleriniz yoksa, cPanel’inizde phpMyAdmin’e gitmeniz ve veritabanınıza bağlanmanız gerekir. Bağlandıktan sonra, yeterli izniniz olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Yeni bir dosya ekleyin, testconnection.php ve bu kodu ekleyin:

<?php
$ link = mysqli_connect (‘localhost’, ‘kullanıcı adı’, ‘şifre’);
if (! $ bağlantı) {
die (‘Bağlanılamadı:’. mysqli_error ());
}
echo ‘Başarıyla bağlandı’;
mysqli_close ($ link);
?>

Kullanıcı adını ve şifreyi veritabanı giriş kimlik bilgilerinizle değiştirmeniz gerekir. Bağlandıktan sonra, izinlerle ilgili bir sorun olmadığı anlamına gelir ve kullanıcı adında veya şifresinde yazım hataları olup olmadığını görmek için devam edip wp-config.php dosyanızı tekrar kontrol edebilirsiniz..

Bağlantınız kesilirse, sunucunuzda sorun olması ihtimali yüksektir. Ancak MySQL sunucunuzun kapalı olduğu söylenemez. Veritabanı kullanıcınızın sunucuya erişmek için yeterli izne sahip olmaması olasıdır.

Web barındırma sağlayıcınıza başvurabilir ve size izin vermelerini isteyebilirsiniz. Bu şekilde hataları kontrol edebilir ve sorunu çözebilirsiniz..

Bu hatayı almanızın başka birçok nedeni olabilir ve web sitenizde farklı yollarla ilgili sorunları gidermeniz gerekir. Çözümünüz yukarıda açıkladığımız yöntemlerden farklıysa, lütfen aşağıdaki yorumlarda paylaşın. Bu hatayı yaşayan diğer kişiler değerli tavsiyelerinizden faydalanırlar!

Bu kılavuzun WordPress’te bir veritabanı bağlantısı kurarken hatayı düzeltmenize yardımcı olacağını umuyoruz. Ayrıca, bir web barındırıcısından diğerine geçiş yapmadan nasıl geçiş yapılacağını kontrol etmek isteyebilirsiniz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map