WordPress Temalarını Widgetlaştırmanın Ne Kadar Kolay Olduğunu Görün

Temalarınızı widget’lara hazır hale getirmek gerçekten düşündüğünüz kadar zor değil. Temanızı widget’lamak genellikle kenar çubuğu öğelerinizi widget’a hazır hale getirmeyi içerir. Ben gidiyorum widget’a hazır bir tema tam olarak nedir bir önceki makalede. Temiz CSS ile kodlanmış bir temanız varsa, 5 dakika veya daha kısa sürebilir ve size nasıl olduğunu göstereceğim.


 • Temanızın “widget dostu” olduğundan emin olun
 • Kenar çubuğunu kaydetmek için function.php dosyası oluşturma
 • Statik kenar çubuğunuzu dinamik kenar çubuğu koşullu etiketine ekleyin
 • Birden fazla widget’a hazır alan oluşturma
 • Pencere öğelerini kullanmanın diğer yaratıcı yolları

Temalarınızı widget’lamaya başlayın ve okumaya devam edin…

Yapmanız gereken ilk şey, kenar çubuğunuzun (veya widget’ı istediğiniz her şeyin) widget dostu olarak adlandırmak istediğim şey olduğundan emin olmaktır. Bu, HTML’nin belirli bir şekilde biçimlendirilmesini içerir. Widget özellikli bir WordPress temasındaki ideal kenar çubuğu öğesi şu şekilde kodlanır:

Kategoriler

Bunun nasıl çok temiz bir kod olduğuna dikkat edin. Hiçbir div ve hiçbir ek sınıflar

  ve
 • etiketler.

  Aşağıdaki dört örnek de widget haline getirilebilir.

  Kategoriler

 • Kategoriler

 • Kategoriler

  Kategoriler

  Evet, bu örneklerde div eklenmiştir, ancak WordPress widget sistemi ile kullanılabilirler. İkisi arasında hiçbir şey olmadığı sürece

   Etiketler CSS stil için gereklidir, gitmek için iyi olmalısınız. Bununla birlikte, aşağıdaki örnek değil widget dostu.

   Kategoriler

   Bunun nedeni,

    ve
   • etiketleri. Bu sorunu önlemek için temanızın daha “ideal” widget dostu yöntemlerden birinde kodlandığından emin olun.

    Kenar Çubuklarını Kaydetme

    Bir sonraki adım, mizanpajınızı değerlendirmektir. Kaç tane widget alanı istiyorsunuz? Biri sorun değil. İki veya daha fazlası da sorun değil. Yukarıda açıklandığı gibi widget dostu oldukları sürece farklı şekillerde biçimlendirmelerini bile sağlayabilirsiniz..

    İhtiyacınız olacak ilk şey bir functions.php tema dizininizdeki dosyayı tıklayın. Bu, eklenti kullanmadan veya çekirdek kodunu düzenlemeden WordPress işlevselliğini PHP koduyla değiştirmek için kullanabileceğiniz bir dosyadır. Her şey belirli bir temaya yerleştirilmiştir.

    Bu yayındaki ilk örnek olan, bu ideal widget dostu kenar çubuğu öğe biçimine tekrar bakalım. Bu biçimlendirmeye sahip bir kenar çubuğunu kaydetmek için, function.php dosyasına aşağıdaki kodu yerleştiririz.

    <?php
    if (function_exists (‘register_sidebar’))
    register_sidebar (dizi (
    ‘before_widget’ => ”,
    ‘after_widget’ => ”,
    ‘before_title’ => ‘

    ‘,
    ‘after_title’ => ‘

    ‘,
    ));
    ?>

    Kendini açıklayıcı görünüyor, değil mi? “Kategoriler” başlığı eklenmiştir

    ve

    , bu nedenle sırasıyla before_title ve after_title değerlerini koyuyoruz. Ayrıca her bir widget öğesini düzeniniz için ihtiyaç duyabileceğiniz başka bir kodun içine dahil etmek için diğer before_widget ve after_widget öğelerine kod yerleştirebilirsiniz.

    Kenar Çubuğu Koşullu Etiketleri

    Hey, koşullu bir etiket mi? İnşallah tanıdık geliyor. Kenar çubuğunun widget’larla kayıtlı olup olmadığını ve etkin olup olmadığını kontrol etmek için benzer bir şey kullanacağız. Kenar çubuğunuzun üst kısmına (veya pencere öğelerinin görüntülenmesini istediğiniz yere) aşağıdaki kodu yerleştirirsiniz.

    <?php if (! function_exists (‘dynamic_sidebar’) ||! dynamic_sidebar ()): ?>

    Kenar çubuğu öğeleri arasına giriyor ve sonra…

    <?php endif; ?>

    Endif’e sahip olduğunuzdan emin olun; açıldıktan sonra if ifadesi bir noktada veya tüm temanız kırılacaktır. Bu noktada her şeyi doğru yaptıysanız, temanız widget’a hazır olmalıdır. Ancak henüz işimiz bitmedi…

    Çoklu Widget Hazır Alanları

    Function.php dosyanızdaki birkaç ekleme ve değişiklikle ve tema dosyalarınızdaki birkaç if ifadesiyle, her biri kendi benzersiz adıyla istediğiniz kadar çok widget alanına sahip olabilirsiniz.

    Diyelim ki biri solda diğeri sağda olmak üzere 2 kenar çubuğuyla üç sütun düzeniniz var. Her ikisini ayrı ayrı widget’lamak istiyorsunuz. Her ikisi için de ilk örneğin kenar çubuğu yapısıyla çalışacağız. Function.php dosyanız aşağıdaki gibi görünecektir:

    <?php
    if (function_exists (‘register_sidebar’))
    register_sidebar (dizi (
    ‘name’ => ‘Sol Kenar Çubuğu’,
    ‘before_widget’ => ”,
    ‘after_widget’ => ”,
    ‘before_title’ => ‘

    ‘,
    ‘after_title’ => ‘

    ‘,
    ));
    if (function_exists (‘register_sidebar’))
    register_sidebar (dizi (
    ‘name’ => ‘Sağ Kenar Çubuğu’,
    ‘before_widget’ => ”,
    ‘after_widget’ => ”,
    ‘before_title’ => ‘

    ‘,
    ‘after_title’ => ‘

    ‘,
    ));
    ?>

    Dizinin yeni ad kısmını not edin. Bunu istediğiniz gibi adlandırabilirsiniz, ancak açıklayıcı olmaya çalışın. Şimdi, kenar çubuğu.php dosyanıza veya kenar çubuklarınızın her birinin temanızda bulunduğu yere gittiğinizde, şu koşullu etiketi kullanırsınız – function.php’de seçtiğiniz kenar çubuğunun adı ile. Ayrıca, bir şeyleri düzenlerken uyarı mesajlarının açılmasına neden olabileceğinden, bu dosyanın hatalı boşlukları veya satır sonları olmadığından emin olun..

    <?php if (! function_exists (‘dynamic_sidebar’) ||! dynamic_sidebar ("Sol Kenar Çubuğu")): ?>Burada varsayılan sol kenar çubuğu öğeleri…
    <?php endif; ?>

    Ve sağ kenar çubuğu için…

    <?php if (! function_exists (‘dynamic_sidebar’) ||! dynamic_sidebar ("Sağ Kenar Çubuğu")): ?>Burada varsayılan sağ kenar çubuğu öğeleri…
    <?php endif; ?>

    Her iki dosyada da seçtiğiniz adlar açısından her şeyin tutarlı olduğundan emin olun.

    Widget’larla yapabileceğiniz diğer şeyler

    Widget’ların kenar çubukları için kullanılması gerekmez. Altbilgi gibi başka şeyler için veya hatta başlıkta kullanılabilirler. Teorik olarak, koşullu etiket arasına herhangi bir “varsayılan” kod koymanıza bile gerek yoktur. Bununla yaratıcı olun ve hayal gücünüzü kullanın. Aşağıdakileri yapmak için başlığınızda bir widget kullanın reklamları dönüşümlü yayınla, ya da bir giriş kutusu widget’ı altbilgide veya istediğiniz yerde – size kalmış.

    Sonuç

    Umarım bu öğreticiden öğrendiniz ve şimdi temalarınızı nasıl widgetize edeceğinizi biliyorsunuzdur. Herhangi bir şeyi düzenlerken “zaten gönderilen başlıklar…” gibi bir hata alırsanız, kapanış altında boşluk olmadığından emin olmak için function.php dosyanızı iki kez kontrol etmeniz gerekebilir. ?> etiket.

    Daha fazla okuma için: Automattic ve WPDesigner. Bu sayfalarda yaptığım kodun başka bazı “steno” versiyonları var.

    Beğendiyseniz yorum yapmaktan veya paylaşmaktan çekinmeyin. Tüm geri bildirimlere hoş geldiniz. Ayrıca abone olduğunuzdan emin olun yem en son tema sürümleri ve öğreticileri için henüz yapmadıysanız.

    Jeffrey Wilson Administrator
    Sorry! The Author has not filled his profile.
    follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map