WordPress’de XML Site Haritası Oluşturma

Site Haritaları, web sitesi sahiplerinin arama motorlarını tüm içeriklerinin bulunduğu yere bildirmesine olanak tanır. Bu, arama motorlarının web sitenizi daha etkili bir şekilde taramasına yardımcı olur. Bu öğreticide, iki popüler eklentiyi kullanarak WordPress’de nasıl XML site haritası oluşturacağınızı göstereceğim: WordPress SEO ve Google XML Site Haritaları. Her iki eklenti de kutunun dışında bir XML site haritası oluşturabilir. Ancak, site haritanızı nasıl özelleştireceğinizi daha iyi anlamanız için size tüm yapılandırma seçeneklerini göstereceğim.


XML site haritaları ile HTML site haritaları arasında bir fark olduğunu unutmayın. XML site haritaları arama motorları için tasarlanmıştır ve insanlar tarafından görülmesi amaçlanmamıştır. HTML site haritası, bir web sitesindeki tüm içeriğin A’dan Z’ye bir listesini sağlar. Bu nedenle bazen site dizini olarak bilinir.

WordPress SEO Kullanarak WordPress’de XML Site Haritası Oluşturma

WordPress SEO tam bir web sitesi optimizasyon eklentisidir. Birçok güzellikle birlikte gelir ve bunlardan biri site haritaları oluşturma yeteneğidir. WordPress SEO ile bir XML site haritası oluşturmak için yapmanız gereken ilk şey, WordPress SEO by Yoast eklentisi (WordPress eklentisi nasıl yüklenir).

WordPress SEO’da site haritası özelliğini etkinleştirmek için şu adrese gitmeniz gerekir: SEO »XML Site Haritaları ve bu özelliği etkinleştirmek için XML site haritalarının yanındaki kutuyu işaretleyin.

WordPress SEO eklentisinde XML site haritaları özelliğini etkinleştirme

Web sitenize her yeni içerik eklendiğinde otomatik olarak Google ve Bing’e ek olarak, Yahoo ve Ask’ı da güncelleyebilirsiniz..

WordPress SEO için gelişmiş ayarlar

Belirli posta türleri ve sınıflandırmalar site haritanızdan kaldırılabilir. Bir site haritası sayfasında listelenen sayfa sayısını da değiştirebilirsiniz.

Site haritanız, site haritası ayarlarınız ilk kez kaydedildikten sonra oluşturulacak.

WordPress SEO, içeriğinizi yayınlar, sayfalar ve kategoriler gibi farklı site haritalarına böler

WordPress SEO Site Haritası Örneği

Karşılık gelen her bir site haritası sayfasında tüm bağlantılarınız listelenir. Site haritasının arama motorları tarafından ne sıklıkta kontrol edilmesi gerektiği ve yazı veya sayfanın en son ne zaman güncellendiği gibi bilgiler görüntülenir.

WordPress SEO Site Haritası Örneği

Zaten WordPress SEO kullanıyorsanız, site haritanızı oluşturmak için eklentiyi kullanmaya değer. Çok sayıda seçenek sunmadığını unutmayın. Bu, yalnızca bir site haritasının etkinleştirildikten sonra mükemmel bir şekilde çalışmasını isteyen insanlar için mükemmel bir seçimdir. Site haritanızın nasıl oluşturulduğu üzerinde daha fazla kontrole ihtiyacınız varsa, bunun yerine Google XML Site Haritalarını dikkate almak isteyebilirsiniz.

Google XML Site Haritalarını Kullanarak WordPress’te XML Site Haritası Oluşturma

Yapmanız gereken ilk şey, Google XML Site Haritaları eklentisini yüklemek ve etkinleştirmektir. Etkinleştirildikten sonra şu adrese gidin: Ayarlar »XML Site Haritası eklentiyi yapılandırmak için.

Hemen fark edeceğiniz bir şey, Google XML Site Haritaları eklentisinin site haritalarınızı ince ayar yapmak için WordPress SEO’dan çok daha fazla seçeneğe sahip olmasıdır. Bu seçenekler yeni kullanıcılar için karmaşık ve korkutucu görünebilir, ancak gerçekten değildir. Aslında, herhangi bir ayarı değiştirmeseniz ve alt kısımdaki Güncelleme Seçenekleri düğmesine tıklasanız bile eklenti kutudan çıkar çıkmaz çalışır, o zaman iyi çalışır.

Ancak, yine de ayarlar ekranındaki seçeneklerde size yol göstereceğiz.

Öncelikle WordPress sitenizi güncellediğinizde arama motorlarını bilgilendirmek için kutuyu işaretlemeniz gerekir. Temel Ayarlar altında> bölümünde Google ve Bing arama motorlarının yanındaki kutuları işaretleyin.

Google XML Site Haritaları eklentisi için temel ayarlar

Google XML Site Haritaları, site haritalarınıza WordPress olmayan ek sayfalar eklemenize olanak tanır. WordPress olmayan statik sayfalarınızın URL’sini girmek için Ek Sayfalar bölümünün altındaki Yeni Sayfa Ekle bağlantısını tıklamanız yeterlidir.

XML Site Haritalarınıza WordPress olmayan sayfalar ekleme

Google XML Site Haritaları eklentisinin bir başka harika özelliği, yorum sayılarına veya ortalama yorum sayısına göre yayın önceliğini ayarlamanıza izin vermesidir. Varsayılan olarak yorum sayısına ayarlıdır, isterseniz otomatik öncelik hesaplamasını devre dışı bırakabilirsiniz.

XML Site Haritasında yayın önceliğini hesaplama

Site haritalarınıza hangi içeriğin dahil edilmesini istediğinize siz karar verirsiniz. Varsayılan olarak, eklenti WordPress yayınlarınızı, sayfalarınızı, ana sayfanızı son değişiklik zamanlarıyla birlikte içerir. İsterseniz kategori, etiket ve arşiv sayfalarınızı da ekleyebilirsiniz.

XML Site Haritalarınıza içerik ekleyin veya hariç tutun

Ayrıca site haritalarınıza eklenmesini istemediğiniz içeriği hariç tutmayı da seçebilirsiniz. Bu, kategorilerinizi ve tek tek yayınları, sayfaları veya özel yayın türlerini içerir.

İçeriği site haritalarınızdan hariç tutma

XML Site Haritaları ayarlarınızı tamamladıktan sonra, ayarlarınızı kaydetmek için Güncelleme Seçenekleri düğmesine basın.

Google XML Site Haritaları, web sitenizde her yeni içerik yayınlandığında XML site haritalarınızı otomatik olarak yeniden oluşturur. Varsayılan olarak, site haritanız WordPress kurulumunuzun en üst düzeyine “sitemap.xml” dosya adıyla kaydedilir. Tüm ayarları yapılandırdıktan sonra, http://www.example.com/sitemap.xml URL’sini ziyaret ederek site haritanızın doğru bir şekilde oluşturulduğunu kontrol edebilirsiniz (example.com’u kendi alan adınızla değiştirin).

Google XML Site Haritası Örneği

WordPress SEO ve Google XML Site Haritasının oluşturduğu son site haritası dosyası hemen hemen aynıdır. Birini diğerinin üzerinde kullanmanın gerçek bir yararı yoktur. Her iki eklenti de arama motoru optimizasyonu (SEO) için mükemmel bir şekilde çalışmasına rağmen, site haritanızı özelleştirmek istiyorsanız Google XML Site Haritası daha iyi bir seçenektir.

Umarım bu makale WordPress’te bir XML site haritası oluşturmanıza yardımcı olmuştur.

Bu makaleyi beğendiyseniz, üzerinde ThemeLab’e katılın heyecan ve Google+.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map