Sevgili Tema Geliştiricileri, function.php içindeki Rastgele Kod Parçacıklarını Yapıştırmayı Durdur

Bu senaryoyu düşünün, orada çok sayıda WordPress öğretici sitesinden birinde gerçekten harika bir kod snippet’i buldunuz ve temanızın function.php dosyasına yapıştırın.


Kod pasajı reklamı yapılan şekilde çalışır ve daha sonra temanızı iyi bilinen bir tema pazarında satışa çıkarırsınız. Şapkadan rastgele bir tane seçelim ve devam edelim… ThemeForest.

Aniden temanız gerçekten popüler hale geliyor, belki de temanızın satış sayfasında listelediğiniz görünüşte yararlı “özelliklerin” büyük listesi olabilir. Temanızın başarısıyla, çoğunlukla temanızı kullanırken eklentilerin kırılmasıyla ilgili bir dizi destek sorgusu da gelir.

Bu nasıl oldu, merak ediyor musun? Belki de, olası uyumluluk sorunlarını düşünmeden veya tahmin etmeden rastgele WordPress kodu globlarını işlevlerinize yapıştırdınız. Php dosyası.

Gerçek Hayat Örneği

Bu yüzden, bir gönderiden tüm ekli görüntüleri çekecek ve daha sonra otomatik olarak bu gönderide görüntüleyecek bir kod snippet’i bulmaya çalışıyordum. Sonunda bir parça kod buldum Yığın Taşması, onu işlevlerim dosyasına yapıştırdım ve sorunu çözdüğü ortaya çıktı.

İlk kod satırı şuydu:

add_filter (‘the_content’, ‘strip_shortcodes’);

Oh, işe yaradı, hiçbir şey düşünmedim. Daha sonra kısa kodlu bir iletişim formu yerleştirmeye çalıştım. Sürpriz, işe yaramadı ve nedenini anlamaya çalışmak için yaklaşık bir saat harcadım. Yapıştırdığım kodu gerçekten okursam, bilecektim.

Bu, bir müşteri sitesi için değil, yayınlanmış bir tema içindi, bu yüzden neyse ki şu nedenlerle bir dizi destek sorgusuyla uğraşmak zorunda kalmadım aptalca hatam.

Ticari Eklenti Geliştiricileri Ne Düşünüyor

İşte bu konuda Carl Hancock’un (Gravity Forms geliştiricisi) bir alıntısı:

Popüler Gravity Forms eklentisini desteklemek, kötü kodlanmış temaların adil payından daha fazlasını gördüğümüz anlamına gelir. Karşılaştığımız birincil destekle ilgili sorunlardan biri, Gravity Forms stil sorunlarına ve bazı durumlarda Gravity Forms’un düzgün çalışmamasına neden olan çakışmalara yol açan en iyi uygulamalar kullanılarak geliştirilmeyen temalardır..

Bu durumlarda en büyük suçlu, öğretici sitelerden kopyalanan ve yapıştırılan kod parçacıklarını içeren temalardır. Tema geliştiricileri, kod snippet’inin bir öğretici sitede olduğu için iyi olması gerektiğini düşünüyorlar. Ne yazık ki durum her zaman böyle değildir ve bu kötü kararlar kullanıcılar için baş ağrısı ve destek sorunlarına neden olur.

Az gelişmiş bir temanın neden olduğu eklentilerle ilgili sorun yaşama potansiyelini sınırlamak mı istiyorsunuz? Press75, iThemes, Headway Temaları, Organik Temalar, WooThemes ve StudioPress gibi saygın tema geliştiricilerine sadık kalın. Yazarın deneyim ve beceri setinin eksik olabileceği tema pazarlarından bıkın. Çoğu durumda, sizin için ne ödeme olsun.

Kodlama En İyi Uygulamaları

Bu sorunların birçoğu aşağıdakileri izleyerek önlenebilir WordPress kodlama standartları. Örneğin, işlev adlarınızı önek olarak ekleme olası çatışmalardan kaçınmak için.

Gravity Forms ile stil sorunları söz konusu olduğunda, form ve giriş öğelerinde belirli battaniye stillerinden kaçınmak ve bunun yerine form stillerinizin büyük kısmı için WordPress varsayılan kimlik seçicileri kullanmak isteyebilirsiniz.

Bunlar, arama kutusuna #searchform, #s, #searchsubmit içerir. Ayrıca #commentform #author, #url, #email, #comment, # yorum formu için gönder.

Sonuç

Bir tema geliştiricisiyseniz ve PHP’de çok deneyimli değilseniz, bu kod snippet’lerini temanıza kopyalarken ve yapıştırırken dikkatli olun. PHP’de o kadar iyi olmasanız bile, en azından kodu okuyabilir ve kullanmadan önce biraz anlamayı deneyebilirsiniz.

Kısa kodlarınızın düzgün çalışmadığını fark ederseniz, “strip_shortcodes” ifadesinden bahseden bir kod satırı bununla ilgili olabilir.

Bazen WordPress tema geliştiricilerinin işlevlerine rastgele snippet’ler yapıştırdıklarını hissediyorum, böylece temalarının satış sayfalarında başka bir “özellik” listeleyebilsinler.

Bu tür bir fikrin büyük bir hayranı olmasam da, gelecekteki bir yazı için kaydedeceğim WordPress sitelerinde temaların ve eklentilerin rolü hakkında başka bir tartışmaya giriyor.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me