Jak utworzyć mapę witryny XML w WordPress

Mapy witryn umożliwiają właścicielom witryn informowanie wyszukiwarek, gdzie znajduje się cała ich zawartość. Pomaga to wyszukiwarkom w skuteczniejszym indeksowaniu witryny. W tym samouczku pokażę, jak utworzyć mapę witryny XML w WordPress przy użyciu dwóch popularnych wtyczek: WordPress SEO i Google XML Sitemaps. Obie wtyczki mogą tworzyć mapę witryny XML po wyjęciu z pudełka. Jednak pokażę Ci wszystkie opcje konfiguracji, aby lepiej zrozumieć, jak dostosować mapę witryny.


Pamiętaj, że istnieje różnica między mapami witryn XML a mapami witryn HTML. Mapy witryn XML są przeznaczone dla wyszukiwarek i nie są przeznaczone do oglądania przez ludzi. Mapa witryny HTML zawiera listę wszystkich treści w witrynie od A do Z. Dlatego jest czasami nazywany indeksem witryny.

Jak utworzyć mapę witryny XML w WordPress za pomocą WordPress SEO

WordPress SEO to kompletna wtyczka do optymalizacji strony internetowej. Dostarczany jest z wieloma dodatkami, a jednym z nich jest możliwość tworzenia map witryn. Aby utworzyć mapę witryny XML za pomocą WordPress SEO, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to zainstalować i aktywować WordPress SEO firmy Yoast wtyczka (oto jak zainstalować wtyczkę WordPress).

Aby włączyć funkcję mapy witryny w WordPress SEO, musisz przejść do SEO »Mapy witryn XML i zaznacz pole obok map witryn XML, aby włączyć tę funkcję.

Włączanie funkcji map witryn XML we wtyczce SEO WordPress

Oprócz automatycznego Google i Bing za każdym razem, gdy do Twojej witryny dodawane są nowe treści, możesz także aktualizować Yahoo i Ask.

Zaawansowane ustawienia SEO WordPress

Określone typy postów i taksonomie można usunąć z mapy witryny. Możesz także zmienić liczbę stron wymienionych na stronie mapy witryny.

Mapa witryny zostanie utworzona po pierwszym zapisaniu ustawień mapy witryny.

WordPress SEO dzieli treści na różne mapy witryn, takie jak posty, strony i kategorie

Przykład mapy witryny WordPress SEO

Każda odpowiednia strona mapy witryny zawiera listę wszystkich linków. Wyświetlane są informacje, takie jak częstotliwość sprawdzania mapy witryny przez wyszukiwarki oraz ostatnia aktualizacja wpisu lub strony.

Przykład mapy witryny WordPress SEO

Jeśli już korzystasz z WordPress SEO, warto skorzystać z wtyczki, aby utworzyć mapę witryny. Pamiętaj, że nie oferuje ogromnej liczby opcji. To sprawia, że ​​jest to świetny wybór dla osób, które po prostu chcą, aby mapa witryny działała idealnie po aktywacji. Jeśli potrzebujesz większej kontroli nad sposobem tworzenia mapy witryny, możesz zamiast tego rozważyć mapy witryn Google XML.

Jak utworzyć mapę witryny XML w WordPress przy użyciu map witryn Google XML

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to zainstalować i aktywować wtyczkę Google XML Sitemaps. Po aktywacji przejdź do Ustawienia »Mapa witryny XML skonfigurować wtyczkę.

Jedną z rzeczy, którą od razu zauważysz, jest to, że wtyczka Google XML Sitemaps ma o wiele więcej opcji do dostrojenia twoich map witryn niż SEO WordPress. Te opcje mogą wyglądać na skomplikowane i przerażające dla nowych użytkowników, ale tak naprawdę nie są. W rzeczywistości wtyczka działa od razu po wyjęciu z pudełka, nawet jeśli nie zmienisz żadnych ustawień i po prostu kliknij przycisk Opcje aktualizacji na dole, to będzie działać dobrze.

Jednak nadal przeprowadzimy Cię przez opcje na ekranie ustawień.

Najpierw musisz zaznaczyć to pole, aby powiadomić wyszukiwarki o aktualizacji witryny WordPress. W ustawieniach podstawowych> w sekcji zaznacz pola obok wyszukiwarek Google i Bing.

Podstawowe ustawienia wtyczki Google XML Sitemaps

Mapy witryn Google XML pozwalają dodawać do stron mapy dodatkowe strony inne niż WordPress. Wystarczy kliknąć link Dodaj nową stronę w sekcji Strony dodatkowe, aby wprowadzić adres URL stron statycznych innych niż WordPress.

Dodaj strony inne niż WordPress do map witryn XML

Inną świetną funkcją wtyczki Google XML Sitemaps jest to, że pozwala ona ustawić priorytet postu na podstawie liczby komentarzy lub średniej liczby komentarzy. Domyślnie jest ustawiony na liczenie komentarzy, możesz wyłączyć automatyczne obliczanie priorytetu, jeśli chcesz.

Obliczanie priorytetu postu w mapie witryny XML

Ty decydujesz, jakie treści chcesz uwzględnić w mapach witryn. Domyślnie wtyczka zawiera Twoje posty WordPress, strony, stronę główną oraz czasy ostatniej modyfikacji. Możesz także dodać swoją kategorię, tagi i strony archiwizujące, jeśli chcesz.

Dołącz lub wyklucz zawartość z map witryn XML

Możesz także wykluczyć treści, których nie chcesz dodawać do map witryn. Obejmuje to kategorie i pojedyncze posty, strony lub niestandardowe typy wpisów.

Wyklucz zawartość z map witryn

Po zakończeniu przeglądania ustawień map witryn XML po prostu naciśnij przycisk Opcje aktualizacji, aby zapisać ustawienia.

Mapy witryn Google XML automatycznie odbudowują mapy witryn XML za każdym razem, gdy w Twojej witrynie publikowane są nowe treści. Domyślnie mapa witryny zostanie zapisana na najwyższym poziomie instalacji WordPress z nazwą pliku „sitemap.xml”. Po skonfigurowaniu wszystkich ustawień możesz sprawdzić, czy mapa witryny została poprawnie utworzona, odwiedzając adres URL http://www.example.com/sitemap.xml (zastąp example.com własną nazwą domeny).

Przykład mapy witryny Google XML

Ostateczny plik mapy witryny generowany przez WordPress SEO i Google XML Sitemap jest prawie identyczny. Nie ma realnych korzyści z używania jednego nad drugim. Mapa witryny Google XML to lepsza opcja, jeśli chcesz dostosować mapę witryny, chociaż obie wtyczki działają świetnie od razu po optymalizacji pod kątem wyszukiwarek (SEO).

Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł ci stworzyć mapę witryny XML w WordPress.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, dołącz do ThemeLab Świergot i Google+.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map